Freebooting Yöntemiyle Aslında Hepimiz Facebook'a Haksız Para Kazandırıyoruz

Freebooting Yöntemiyle Aslında Hepimiz Facebook'a Haksız Para Kazandırıyoruz

YouTube’dan alınarak Facebook’a gömülen videoların, video sahiplerine binlerce takipçi ve gelir kaybettirdiğini biliyor muydunuz? Sadece bu yüzden çoğu YouTube kanalının takipçi kazanması aylarca sürebiliyor.

YouTube üzerinde bir video kanalı açtığınızı düşünün. Videoları hazırlamak, belki de bu videolara bir sponsor bulmak ve para kazanmak için takipçiye ihtiyacınız var. Çünkü sponsorlar ve reklam verenler videoların izlenme oranlarını ve takipçilerin niceliğine göre size destek veriyorlar. Öte yandan birkaç kişinin bu videoları alıp indirerek Facebook’ta tekrar paylaştığını düşünün. Böylelikle YouTube üzerinden takipçi ve görüntülenme rakamlarınızı artırmak mümkün olmuyor. Videolarınıza yerleştirdiğiniz reklamlar varsa bunlarda Facebook görüntülenmelerini takip etmeyebiliyor.

YouTube’dan videolarınızın indirilerek, Facebook üzerine tekrar yüklenmesine “freebooting” adı veriliyor. Bu yöntem çok kaliteli kanalarda izlenme ve reklam gösterme sayısını düşürüyor ve maalesef  “freebooting” içerik sağlayıcılar tarafından çok kullanılan bir yöntem olarak biliniyor.

“Freebooting” YouTube üzerinden emek vererek bir şeyler hazırlamaya çalışanların ve bundan gelir elde etmeyi amaçlayanların son birkaç senedir en büyük sorunu. Çok yakında Google ve Facebook kendi aralarında bir araya gelerek bu soruna bir çare bulmak durumda kalabilirler. Çünkü YouTube kullanıcılarının tüm kaçırdıkları görüntüleme oranı ve reklam geliri Facebook’a gidiyor. 

Facebook Video İzleme Alışkanlığımızı Değiştirecek Bir Yenilik Yapıyor

Facebook Haber Kaynağına 360 Derece Video Özelliği Geliyor

YORUMLAR