Freemium Uygulamalar Artık Bedava Olarak Sunulamayacak

Freemium Uygulamalar Artık Bedava Olarak Sunulamayacak

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip Android işletim sistemine yönelik yeni bir karar alan Google, Play Store’da uygulama içi satın alma seçeneği bulunan içerikleri ücretsiz olarak tanımlamayacak.

Avrupa Birliği’ne yapılan başvurular neticesinde bu kararı alan Google, değişikliği Eylül ayında hayata geçirecek. Bu değişiklik özellikle çocukların, ücretsiz yazan uygulamalara aldanıp, ebeveynlerinin kredi kartıyla uygulama içi satın alım yapmasının önüne geçilmiş olacak.

Avrupa Birliği Komisyonu sadece Google’a değil Apple’a da gerekli uyarıda bulundu. Gerekli değişikliği yapacağını bildiren Apple, kesin bir tarih vermedi. Ancak Apple uygulama içi satın alma gibi, alışveriş yapılan her yerde uyguladığı başarılı güvenlik prosedürüyle ebeveynlere iyi bir kontrol imkanı sunmakta. Apple, satın almayla ilgili işlevi sonbaharda final sürümü yayınlanacak olan iOS 8 ile birlikte sunabilir.

Bu tür gelişmeler, özellikle Android platformuna duyulan güven biraz daha artacaktır. Ancak, Play Store’daki satın alma işlevine sahip uygulamaları ücretsiz olarak tanıtmasına engel olacak gibi görünüyor. Bu yüzden ücretsiz uygulama sayısında Eylül ayından itibaren büyük bir düşüş olabilir.

Tost Ekmeğinde Selfie Çılgınlığı

YORUMLAR