Frene Basmadan Bir BMW i3'ü Kaç Kilometre Sürebilirsiniz?

Frene Basmadan Bir BMW i3'ü Kaç Kilometre Sürebilirsiniz?

BMW i3 elektrikli araba sürüş tecrübesinde inanılmaz bir devrim yapıyor. BMW’nin yeni elektrikli arabası "i3" fren pedalı kullanımını ortadan kaldırıyor.

BMW i3 elektrikli araba fren işlevini ayağınızı gaz pedalından kaldırdığınızda devreye alıyor. Bundan dolayı zaten otomatik olan BMW i3’te sadece gaz pedalı önem kazanıyor fren pedalı kullanılmıyor.

İngiltere’de BMW i3’ün bu özelliği şehrin kalabalık caddelerinde denendi. Motor refleks olarak beynin kullanmaya alıştığı fren pedalını kullanmamaya çalışan test sürücüleri minik bir araç olan BMW i3’ü kontrol etmekte sıkıntılar yaşadılar. Fren pedalını 10 kilometrelik denemelerinde sadece 3 kere kullanmak zorunda kaldılar.

Aşağıdaki video test sürücülerinin zor anlarda yaşadığı bazı heyecanlı anları gözler önüne seriyor. Ne olursa olsun fren pedalı olmadan bir arabayı kontrol edebilmeyi düşünmek bile zorken, onu gerçekten sürüyor olmak bambaşka bir duygu olsa gerek. Bu durum zaten test sürücülerinin tepkilerinden de belli oluyor.

BMW i3 küçük ve hafif bir elektrikli araba çok fazla sürat yapmak için tasarlanmamış. Ancak ani fren yapabilmek için bu sisteme alışmak son derece zor görünüyor. 

Tamamen Elektrikle ÇalışanBMW i3 Test Sürüşü

BMW ilk Elektrikle Çalışan Aracı i3'ü Tanıttı

YORUMLAR