Futbolcuların Dünya Kupası’ndaki Favorisi Apple Oldu

Futbolcuların Dünya Kupası’ndaki Tercihi Apple Oldu

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası süresince bir dizi futbol temalı reklam yayınlayan Apple, turnuvanın resmi sponsorlarından biri olmamasına rağmen “Dünya Kupası’nın kazananı” olmayı başardı.

Yaklaşık bir aydır futbol tutkunlarını ekran başına kilitleyen Dünya Kupası, günler sonra sahibini bulacak. Dünyanın en prestijli futbol turnuvası olan organizasyonda milli takımların yanı sıra birbirinden büyük markalar da boy gösteriyor.

Dünya Kupası’nı düzenleyen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), turnuvada 6 ana sponsorla boy gösteriyor. Bunlar; Adidas, Coca Cola, Hyundai, Visa, Qatar Airways ve Gazprom.

Sponsor Harcamaları 1,5 Milyar Dolara Ulaştı

Son yıllarda pek çok Batılı büyük şirket FIFA’ya sponsor olmaktan vazgeçse de FIFA, Çin merkezli etkinlik şirketi Wanda’nın yanı sıra eğlence elektroniğinin iki güçlü ismi Hisense ve Vivo ile yaptığı sponsorluk anlaşmaları ile bu açığı kapattı. Söz konusu şirketlerin Dünya Kupası için yaptığı harcamaların toplamı ise 1,5 milyar dolara ulaştı. 

Bununla birlikte ABD’li teknoloji devi Apple, çok daha ekonomik yol izleyerek kupada boy gösteriyor. Etkinliğin resmi sponsorları arasında yer almamasına rağmen bir dizi futbol temalı reklam yayınlayan ve Dünya Kupası’na özel bir Mac kampanyası başlatan şirket, başarılı bir pazarlama stratejisine imza atmışa benziyor.

Dünya Kupası AirPods

Tabii, bu stratejinin en önemli parçasını Dünya Kupası’nda mücadele eden futbolcular oluşturuyor. Birçok oyuncuda Apple’ın kablosuz kulaklığı AirPods’un yanı sıra, Beats marka kulaklıkları da gördük. Ancak dikkat ettiyseniz Beats takan oyuncuların kulaklıklarında markayı kapatan siyah bir bant çekilmiş. Bunun sebebi, FIFA’nın turnuvaya resmi sponsor olmayan markaların ürünlerini kullanan veya giyen futbolculara yönelik aldığı yasak kararı.

Beats Apple Dünya Kupası

Turnuvada yer almayan markaların reklamlarının yapılmasını istemeyen FIFA, futbolculardan markalı ürünleri bantlamalarını istedi. Beats örneğinde olduğu gibi... Ancak AirPods’larınn örtbas edilebileceği herhangi bir logosu bulunmuyor. Dolayısıyla söz konusu kulaklıklar, sadece tasarımlarıyla bir Apple ürünü olduklarını net bir şekilde gösteriyorlar. 

World Cup Apple

Fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere Apple’ın kablosuz kulaklıkları dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların net favorisi oldu. Nitekim Quartz ’ın yaptığı araştırmaya göre, turnuva başladıktan sonra AirPods kulakların satışında önemli bir artış yaşanmış. Araştırmacılar, bunun sebebi olarak birçok kişinin rol model olarak aldığı futbolcuları gösteriyor.

YORUMLAR