Galaksimizdeki Kara Delik İlk Kez Görüntülendi

Galaksimizdeki kara delik geçtiğimiz haftalarda sesiyle karşımıza çıkmıştı. Nihayet ilk kez görüntülenebildi. İşte o görüntüler!

Galaksimizdeki Kara Delik İlk Kez Görüntülendi

Gezegenimiz Dünya'mızın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi'nde barınan uzun zamandır bildiğimiz bir kara delik var. Sagittarius A ismindeki bu kara deliği, kara deliklerin teknik yapısı nedeniyle resmetmek pek de mümkün gözükmüyordu. Geçtiğimiz günlerde sesinin de kaydedildiği bu kara delik nihayet görüntülenebildi.

Dünya'mızdan 25 bin ışık yılı kadar uzaklıkta bulunan bu kara delik inanılmaz derecede süper kütlelere sahip.

Olay Ufku projesi adı verilen bu sistem kara delikleri ve Messier 87 galaksisini incelemek adına kurulmuş bir proje. Küresel çapta her ırktan, dilden, dinden ve uyruktan çalışanlara sahip bu kuruluş daha önce Messier 87 galaksisinin de görüntüsünü elde etmişti. Kullanmış oldukları dev teleskop, insan gözünden yaklaşık 3 milyon kat daha iyi bir görüşe sahip.

Sagittarius A'nın Keşif Süreci

Daha önce radyo dalgalarının geldiği Sagittarius A bölgesinde olağan dışı bir şeyler fark edip, çok geçmeden bunun süper kütleli bir kara delik olduğunu anlayan ekip öncelerde sesiyle karşımıza çıksalar da nihayet görüntüsünü de elde edebildiler.

Ekibin konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

"Görüntü, galaksimizin tam merkezinde bulunan devasa şeye uzun zamandır beklediğimiz bakışı atmamızı sağlıyor. Bilim insanları daha önce Samanyolu'nun merkezinde görünmez, kompakt ve çok büyük bir şeyin etrafında dönen yıldızları görmüşlerdi. Bu, Sagittarius A olarak bilinen nesnenin bir kara delik olduğunu anlamamızı sağladı ve bugünkü görüntüsü bunun ilk doğrudan görsel kanıtını sağlıyor."

YORUMLAR