Galaxy Note 7 4x4 MIMO Teknolojisi Destekleyen Tek Cihaz

Galaxy Note 7 4x4 MIMO Teknolojisi Destekleyen Tek Cihaz

Birçok göz alıcı teknik özelliği ile gündeme oturmayı başaran Samsung Galaxy Note 7’nin bir özelliği daha ortaya çıktı. Cihazın 4x4 MIMO Teknolojisi desteklemesi onu benzersiz kılıyor. Halefleriyle arasında fersah fersah fark olan Galaxy Note 7’n 4x4 MIMO teknolojisini destekliyor olması oldukça önemli.

4x4 MIMO Teknolojisi Nedir?

Japonya’nın iletişim devi NTT DoCoMo, hareket halinde iken bağlantı kalitesini artıran ve veri kaybını önleyen 4x4 MIMO teknolojisini 2010 yılından bu yana geliştirerek kullanıyor. Hatta sistem, 12x12 MIMO seviyesinde denenmeye başlandı bile.  Multiple Input Multiple Output (4×4 Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) anlamına gelen MIMO teknolojisi, Samsung Galaxy Note 7’nin 4 anten yardımıyla farklı baz istasyonlarına simultane bağlanabilmesine olanak tanıyor. Bu noktada hareket halinde hiçbir güç kaybı yaşamayan cihaz özellikle çevrimiçi olma anlamında son derece başarılı oluyor.  

Normal cihazların en fazla 2 baz istasyonuna eş zamanlı bağlanabildiğini düşünürsek Galaxy Note 7’nin iki kere daha kaliteli ve kararlı bağlantılar yapabildiğini söyleyebiliriz. 4x4 MIMO teknolojisi  Qualcomm's X12 LTE modemlerince ve  Snapdragon 820 yongalarınca destekleniyor. Bunun için Exynos yonga kullanan cihazlar bu teknolojiyi desteklemiyorlar.

YORUMLAR