Garmin Hack'lendi mi?

Şu anda Garmin'in çoğu hizmeti etkisiz durumda. Garmin servisleri neden çalışmıyor? Garmin hacklendi mi? Detaylar haberimizde.

Garmin, fidye yazılımı (ransomware) saldırılarının son kurbanı oldu. Şirket, günün erken saatlerinde çağrı merkezi, Garmin.com sitesi ve Garmin Connect dahil olmak üzere bazı servislerinin çevrimdışı duruma geldiğini duyurdu.

Garmin Servisleri Çevrimdışı!

Çeşitli raporlara göre şirketin havacılık veritabanı hizmetleri olan flyGarmin de çevrimdışı oldu. Garmin kullanıcılarının giyilebilir cihazlarını eşlemelerine olanak tanıyan Garmin Connect’te “Bakım var, kısa süre sonra tekrar deneyin” bildirimi gösterildi. Resmi Garmin Twitter hesabı, şirketin durumu düzeltmek için çalıştığını ancak daha fazla detay paylaşılamayacağını belirten bir mesaj yayınladı. Garmin, “Şu anda Garmin Connect’i etkileyen bir kesinti yaşıyoruz; Garmin Connect sitesi ve mobil uygulaması şu anda çalışmıyor. Bu sorun çağrı merkezlerimizi de etkiliyor ve şu anda herhangi bir çağrı, e-posta alamıyor, online iletişim sağlayamıyoruz. Bu sorunu olabildiğince hızlı bir şekilde çözmek için çalışıyoruz ve bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” diyor.

Garmin kesintiye neyin neden olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmazken, Tayvanlı ITHome sitesine göre kesintinin nedeni şirketin bazı bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaşması. Garmin etkilenen bilgisayarlarda yedekleri geri yükleyene kadar servisler çevrimdışı olacak. Garmin’den yeni bir açıklama geldiğinde haberi güncelleyeceğiz.

YORUMLAR