GE, 3D Yazıcılar ile Üretim İçin Geleceğe Yatırım Yapıyor

GE, 3D Yazıcılar ile Üretim İçin Geleceğe Yatırım Yapıyor

GE, Pennsylvania'da katmanlı üretim teknolojileri çalışmalarına odaklanacak yeni bir araştırma ve eğitim merkezi kurmak için 32 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını açıkladı. İnovasyon için önemli yatırımlar yapan GE, Batı Pennsylvania'da açacağı 125,000 metrekarelik tesiste, tasarımcıları, mühendisleri, Carnegie Mellon University, Penn State ve Pittsburgh Üniversitelerinde öğrenim gören öğrencileri, katmanlı üretim teknolojileri üzerine eğitmeyi amaçlıyor.

Merkezde, hem plastik hem de metal ile işleyebilecek 3 boyutlu yazıcılar ve diğer katkı makineleri bulunacak. Eğitilecek kişiler kendileri sermaye harcamasında bulunmadan, sipariş fazlasını kullanma, prototip yapma ve yeni parçaları üretmek için GE iş kollarının makinelere erişebilme fırsatı bulacak. Katmanlı üretim teknolojilerini üretim için kullanmanın yanı sıra, merkezin 50 mühendisi ayrıca bu teknolojiler için yeni materyaller geliştirme üzerine de çalışacaklar.

Bu yeni merkez, GE iş kollarının ABD'de son iki yıl içerisinde açmış olduğu beş ileri üretim merkezini de bir araya getiriyor: Greenville, S.C. (Enerji & Su), Asheville, N.C. (Havacılık), Auburn, Ala. (Havacılık), Jacksonville, Fla. (Petrol & Gaz), and Rutland, Vt. (Havacılık).

GE Başkan Yardımcısı Dan Heintzelman, yakın zamanda Rutland'da yapılan 75 milyon dolarlık güncellemenin, GE Havacılık'ın, jet motoru üretiminde ileri üretim teknolojilerini uygulamasına ve 300 milyon dolarlık tasarrufta bulunmasına imkan sağladığını belirtiyor.

Katmanlı üretim ne anlama geliyor?

Katmanlı üretim teknikleri henüz çok yeni bir teknoloji olmasına rağmen GE önümüzdeki yıllarda bütün üretim alanlarında bu teknolojiyi kullanmayı hedefliyor.

Katmanlı üretim, ürünün son halini elde etmek için üründen malzeme çıkaran geleneksel ''eksiltme'' yöntemlerinin tam tersinin uygulanması anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi katmanlı üretim teknikleri, malzemenin üzerine ince tabakalardan oluşan parçalar ekleyerek üretimi gerçekleştirir. Örnek verecek olursak; birbirinden bağımsız dilimleri bir araya getirerek bir ekmek üretmek gibi düşünebiliriz.

Bu teknik, tasarımcıların daha hafif ve daha dayanıklı ürünler elde etmesini sağladığı gibi aynı zamanda atık madde oluşumunu azaltıyor. Örneğin 3 boyutlu baskı ile üretilmiş LEAP yakıt nozülü bir önceki modele göre beş kat daha dayanıklı ve % 25 daha hafif.

6 Ekim'de, jet motorlarını test etmek için modifiye edilmiş bir Boeing 747, Mojave Çölü'nün kenarındaki beton pistten sol kanadına bağlı yepyeni bir uçak motoru ile havalandı. Motorun bu ilk uçuşu çok kısa sürmesine rağmen, havacılık tarihine geçti.

LEAP ismi verilen uçak motoru ilk kez metal tozu katmanları kullanılarak 3 boyutlu yazıcı ile üretildi ve 19 yakıt nozülü ile uçtu.

GE Türkiye Blog'da 3D yazıcılar ile ilgili teknolojik gelişmelere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR