Gece Yatarken Cep Telefonunu Kullanmak İntihar Etmekten Farksız

Gece Yatarken Cep Telefonunu Kullanmak İntihar Etmekten Farksız

Çok ciddiyiz, hala yatarken cep telefonunuzu elinizden bırakmıyor ve onunla uyumaya çalışıyorsanız zaman içinde sıkıntı yaşayacaksınız. 

Facebook’da ya da Twitter’da dolanırken arkadaşlarınızın uykusuzluk çektiğine dair iletiler görüyor musunuz? Eğer bunları görüyorsanız siz de uyumamış olmalısınız. İçinizden "telefonu kapa da yat o zaman" dediğiniz oldu mu? Olmuştur. Peki siz öyle yapıyor musunuz?

Uyumaya çalışırken, elektronik cihazlarınızın ekranlarından bir şeyler okumaya çalışmanın uyku durumuna geçmeyi engellediği biliniyordu. Ancak yeni yapılan bir araştırma durumun çok daha ciddi boyutlarda olabileceğini işaret ediyor.

Araştırmalar son 5 yıldır uyku düzeni bozuklukları ve sabahları aşırı yorgunluk şikayetlerinin arttığına dikkat çekiyor. Özellikle 16-19 yaş arası gençlerin en yalnız kaldıkları ortam olan yataklarında uzun zaman cep telefonlarıyla günlük sosyal aktivitelerini sürdürdükleri saptandı. Okulda ve evde sosyal ağlara vakit ayıramayan ergenler, bu vakti yataklarına yattıklarında telafi etmeye çalışıyorlar. Oysa cep telefonlarının veya tabletlerin ekranlarında çıkan ışık dalgaları beynin o saatlerde dinlemesi gereken bölgeleri uyarıyor. Bu noktadan sonra o bölge sabah kadar normal dinlenme işlevini yerine getiremiyor.

Araştırma, uykuya daha hızlı dalabilmek için yapılan okuma çabalarının dizüstü, akıllı telefon, tablet gibi cihazlar kullanıldığında ertesi sabah için hiç de iyi izler bırakmayacağını kanıtlıyor. Bu tür bir aktiviteden sonra uyuyup uyandığınızda vücut daha yorgun oluyor, dikkatinizi toplayamıyor ve bu yüzden çevreye karşı daha algısı düşük bir şekilde güne başlıyorsunuz. İşin kötü yanı bu durumunuzu toparlamak saatler sürebiliyor.

Ekranlardan çıkan ışınların özellikle gece yetersiz ışıkta, beyinde melatonin seviyesini düşürdüğü, bu seviyenin uyku esnasında tekrar normal seviyeye gelmesinin mümkün olmadığı bu araştırmayla kanıtlandı. Bu yüzden sabah kalktığınızda metabolizma bu seviyeyi dengeleyebilmek için çalışıyor bu da yan etki olarak dikkat ve algı bozukluklarına yol açıyor. Araştırmanın detaylarını Uyumadan Önce Elektronik Cihaz Kullanmak Ölüm Riski Taşıyor haberimizde bulabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarla Göz Sağlığı Kontrolü Devri Başladı

Sleep Better ile Ne Kadar Sağlıklı Uyuduğunuzu Öğrenin

Stresle Başa Çıkmak İçin Android Uygulamaları

YORUMLAR