Geceleri Bilgisayar Ekranı Işıklarına Maruz Kalmayın

Geceleri Bilgisayar Ekranı Işıklarına Maruz Kalmayın

Geceleri bilgisayar ekranı ışıklarına maruz kalmanın dengesiz dinlenmeye sebep olduğu ve uyku sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi.

Yapay ışığın hayatımıza girmesiyle birlikte, insanların doğal ışığa alışkın olan uyku düzenlerinin tamamen sağlıksız bir hal aldığı ifade edildi. Cep telefonlarının yapay ışıkları ve PC'lerin başında oturturken faydalandığımız bu yetersiz aydınlatma kaynakları, uyku düzenimizin bozulmasına ve sağlıklı bir uyku uyuyamamıza sebep oluyor.

Yapay ışık yayan cihazların uyuma alışkanlıklarına yaptığı etkileri araştıran bir grup bilim insanı, yaptıkları deneylerle geceleri bilgisayar monitörlerinin ışığına maruz kalmanın dengesiz uyumaya sebep olabildiğini ortaya çıkardılar.

24 yaşında olan 19 kişi üzerinde yapılan söz konusu araştırmalarda denekler, gece yatmadan önce 2 saat boyunca farklı yoğunlukta monitör ışığına maruz bırakıldılar. Bu insanları hemen ertesi sabah görüşmeye alan araştırmacılar, gece yapay ışığa maruz kalan tüm deneklerin gün boyunca uykusuzluk çektiklerini tespit ettiler. Yapılan araştırmanın sonucunda, söz konusu deneklerin özellikle sabah saatlerinde yoğun bir şekilde dikkat eksikliği yaşadıkları da ortaya çıktı.

Bu deneyin sonuçları, teknolojik cihazlardan yayılan yapay ışıkların hayat kalitesini son derece olumsuz etkilediğini işaret ediyor. Yapılan istatiklere göre, dünya nüfusunun yüzde 50'si bilgisayar kullanıyor, gece PC ışıklarına maruz kalanlarının yarısından fazlası da uykusuzluk problemi yaşıyor.

Gece Yatarken Cep Telefonunu Kullanmak İntihar Etmekten Farksız

Uyumakta Güçlük mü Çekiyorsunuz? Suçlusu Cep Telefonunuz Olabilir

Uyku Takibinizi Yapabileceğiniz 10 Android Uygulaması

YORUMLAR