Geleceğin Harita Sistemi DeepMap Sürücüsüz Araçlar İçin Geliştiriliyor

Geleceğin Harita Sistemi DeepMap Sürücüsüz Araçlar İçin Geliştiriliyor

Günümüzde giderek ağırlığını artıran otonom araç endüstrisi için yeni haritalama sistemleri de geliştirilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın başlarında Palo Alto'da kurulan DeepMap, sürücüsüz araç sektörünün ilerlemesini sağlayacak planlarını açıkladı. Doğru ve yüksek çözünürlüklü haritalamanın yanı sıra gerçek zamanlı yerelleştirme de uygulayan şirket, otonom araç endüstrisini desteklemek için gerekli altyapıları veren yazılımlar sunuyor.

DeepMap ile ilgili önceden çok şey bilinmiyordu, ancak geçtiğimiz yılın başlarında Google, Apple ve diğer şirketlerde çalışan bazı önemli isimleri bünyesine kattı. Oldukça deneyimli ve bilgili insanlara sahip olan DeepMap, şirketlerin sürücüsüz otomobillerini yollara çıkarmasına yardımcı oluyor. Kurdukları sistem çevreyi haritalıyor, aracın çevreyle ilişkisini raporluyor ve bu bilgileri DeepMap platformundaki diğer araçlarla paylaşabiliyor.

DeepMap'in çalışmaları otomobil sektöründeki sorunları çözmeye odaklı da diyebiliriz. Gelecekte otomobillerin çevrelerindeki koşullardan haberdar olmaları öngörülüyor ve yeri geldiğinde "akıllı" otomobil kavramına uygun olarak insanların eli ve kulağı olmaları da bekleniyor.

DeepMap, kuruluşundan bu yana 32 milyon dolarlık yatırım aldı. HD haritalama ve yerelleştirme platformunu optimize etmeyi ve en iyi teknik haritalama yeteneğini kullanma çabalarını da ikiye katlamak istediklerini söylüyorlar.

Sizce bu teknolojinin hayatımıza girmesi için kaç yıl beklememiz gerekiyor?

Google Haritalar ile Artık Yer Listeleri Oluşturmak Mümkün

Uber, Google Haritalar'a Entegre Edildi

YORUMLAR