Geleceğin Ulaşım Aracı Hyperloop'un Testleri Başladı

Geleceğin Ulaşım Aracı Hyperloop'un Testleri Başladı

Vakum kullanarak ulaşımın sağlanmaya çalışıldığı araç olan Hyperloop için testler başlıyor. Las Vegas'ta kurulacak ilk prototip ile testler başlayacak.

Elon Musk tarafından tasarlanan ve vakum teknolojisi kullanılarak geleceğin aracı olarak görülen Hyperloop'un gerçeğe dönüşmesi için önemli bir adım daha atıldı. Büyük oranda ilerleme sağlanan Hyperloop için yapılan açıklamalarda testlerin başlayacağı dile getirildi.

Las Vegas'ın Nevada eyaletinde bulunan Mountain View endüstriyel parkında yer alan Hyperloop'un önümüzdeki ay içerisinde testlari start alacak. Testler için kullanılacak ekipmanlar yine önümüzdeki ay içerisinde yola çıkacak ve bölgeye ulaşacak. Yapılan açıklamalara göre 2016 yılının ilk çeyreğinde Hyperloop'un ilk testi gerçekleştirilecek. 1 kilometre uzunluğunda olacak güzergah üzerinde seyredecek Hyperloop'un 2 saniyede 540 km/h hıza ulaşması bekleniyor. İlerleyen zamanlarda genişletilecek olan test alanında Hyperloop'un prototipleri denenecek. Tüm testlerin sorunsuz tamamlanmasının ardından ise 2020 yılında Hyperloop'un kullanıma açılması bekleniyor.

SpaceX ve Tesla Motors gibi firmaların CEO'luk görevlerini yapan Elon Musk, Hyperloop aracını bizzat kendi tasarladı. Tasarıma göre araç metro gibi tüneller içinden gidecek ve atmosfer basıncını dengelemek için de vakum teknolojsini kullanacak. Ayrıca aracın enerjisi de güneş panelleri yardımıyla sağlanacak. Projenin bitmesiyle birlikte saatte 1200 km/h hıza ulaşacak Hyperloop ulaşıma yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor. 

YORUMLAR