Geleceğin Veri Saklama Merkezleri Gökyüzüne Ulaşacak

Geleceğin Veri Saklama Merkezleri Gökyüzüne Ulaşacak

Teknolojinin bir o kadar korkunç, bir o kadar da faydali bir tarafıyla daha karşı karşıyayız. Tüm verilerin toplandığı "data merkezleri" için Data Tower adında devasa bir proje düşünülüyor.

Hepimizin de bildiği gibi veri merkezleri koskoca bir dairenin ya da koskoca bir evin içerisinde de bulunabiliyor. Genelde mekanın içerisinde her yerde bilgisayarlar ve soğutucular bulunuyor çünkü bu verilerin güvenli bir şekilde korunması gerekiyor. Peki, sizce bu durum bilim-kurgu filmlerini aratmayacak bir projeye dönüştürülürse nasıl olur du?

Marco Merletti ve Valeria Mercuri, verilerin toplanabileceği devasa boyutta bir Data Tower projesi üzerinde çalışıyor. İtalyan mimarlar böyle bir proje için en iyi yerin İzlanda olacağını düşünüyorlar. Böyle bir sistemin nasıl çalışacağı ile ilgili de şöyle açıklama yapıyorlar:

"Bu kule silindir şeklindeki 3 boyutlu bir anakart olarak düşünüldü. Kulenin dış cephesi tüm donanım bileşenleriyle çevrelendi, iç cephesi ise boş olarak tasarlandı. Bu boş kısım ise 2 farklı fonksiyonu olan teknolojik bir boşluk; ilk fonksiyonu soğutma sisteminin havalandırma kanalı olması, ikinci fonksiyonu ise bakım ve geliştirme aşamaları sırasında kapsüllerin en aşağıya indirilebilecekleri bir boşluk olarak düşünülmesi. Aynı bilgisayar kasasında olduğu gibi, kulenin en tepesindeki büyük soğutma fanı doğal bir baca etkisi yaratıyor ve kapsüller sayesinde temiz hava dışarıdan alınıyor. Aynı anda da içerdeki sıcak hava dışarıya dağıtılıyor."

İtalyan ikilinin bu projesi birçok yerden olumlu yorum aldı bile, hatta destekleri bile var. Şimdi geriye sedece bu kuleyi inşa etmek kaldı.

League of Legends Okyanusun Dibine Kadar Ulaştı

Yeni Android Güncellemeleri Bütün Telefonlara Aynı Anda Gelecek

Tren Raylarında Korkunç Selfie Faciası!

YORUMLAR