Gelecekte Antivirüs Programlarını Güncellememize Gerek Kalmayacak

Gelecekte Antivirüs Programlarını Güncellememize Gerek Kalmayacak

Bilgisayar ve mobil cihazlarımızı virüslerden, trojanlarden ve gelebilecek diğer dış tehditlerden korumamızı sağlayan antivirüs programlarının sık sık güncelleme aldığını ve zaman zaman bunun çok sıkıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yeni çıkan bir habere göre gelecekte bu yazılımları güncellememize gerek kalmayacak.

Bilgisayarlarımızı korumamız için kullanabileceğiniz en etkili çözüm yöntemi olan antivirüs programları, malesef sadece içlerinde bilgisi yer alan tehlikelere karşı koruma sunabiliyor. Yani yazılımcı firma içerisine tehdit oluşturabilecek verileri giriyor, programda bu tehditlerle karşı karşıya kaldığında sizi uyarıyor ve problem yaşarsanız bu problemi çözüyor. Bu nedenle bu tür programların her daim güncel versiyonunun kullanılması gerekiyor. Eğer kullandığınız antivirüs programı güncel değilse, bunun anlamı son güncelleme ile eklenen tehdit unsurlarına karşı bilgisayarınızın korumasız olduğudur.

Günümüzde Avast, Eset, Kaspersky vb. tüm popüler antivirüs programları günlük olarak oldukça fazla sayıda güncelleme yaparak virüs veritabanını sizin haberiniz dahi olmadan güncel tutuyor olsa da, zaman zaman yayınlanan versiyon değişiklikleri de normal programlara göre daha sık gerçekleşiyor.

Ortaya çıkan habere göre ise konu ile ilgilinen araştırmacılar, derin ve detaylı bir öğrenme algoritması üzerinde çalışıyorlar. İsrail'li bir startup olan Deep Instinct tarafından yürütülen çalışmaya göre gelecekte antivirüs programları tehlikeli olabilecek kodları tanıyarak güncelleme olmadan bu kodları veritabanına tehlikeli olarak ekleyebilecek. Yani bilgisayar üzerindeki hareketlerimizi algılayacak olan programlar, böylelikle yeni tehlike içeren unsurları kendileri keşfedecek.

2015'in En İyi Antivirüs Programları

YORUMLAR