Geliştirilen Yeni Kanser Aşısı Farelerde Yüzde 100 Başarı Verdi

Araştırmacılar, Farelerdeki Kanser Hücrelerini Yok Etmeyi Başardı

Kanser hastalığının tedavisinde yeni bir umut ışığı doğdu. Bilim insanları tarafından geliştirilen özel bir aşı, farelerdeki ölümcül kanser hücrelerini yok etmeyi başardı. 

Kanser hastalığı, dünyada her yıl 8 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Yapılan araştırmalar, 2030 yılında dünyada yaklaşık 22 milyon kişinin kanser hastalığına yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

ABD’deki Texas Southern Üniversitesi’nden Profesör Dr. Dale Boger ve Nobel ödüllü Profesör Dr. Bruce Beutler, yeni bir kombinasyonla geliştirdikleri kanser aşısından yüzde 100 başarı sağladı. 

Aşıya Diprovocim adlı bir molekül ekleyen araştırmacılar, farelerdeki tümörlü hücreleri yok etti. Melanom gibi bazı agresif ve genellikle ölümcül olan kanser türlerinin bu aşıyla durdurulabileceği belirtiliyor. 

Profesör Dr. Boger, Scripps Research ’e verdiği demeçte, uyguladıkları tekniğin melonom tedavisine iyileştirici bir yanıt verdiğini söyledi. Nobel ödüllü Beutler ise, “Bir aşı, dış patojenlerle savaşmak için vücudu eğitebiliyor. Biz de aynı yaklaşımdan yola çıkarak,  tümörlü hücrelerle savaşmak için bağışıklık sistemini eğiten bir aşı geliştirdik”  dedi.

Şimdiye kadar melanoma adlı kanser türüne karşı test edilen aşı, farelerde yüzde 100 hayatta kalma oranı yakaladı. Kanser aşısı ve alum verilen farelerde bu oran yalnızca yüzde 25 oranındaydı. 

Boger ve Beutler, klinik testlerin devam ettiğini ve aşının kanserli hücreler üzerindeki etkisini artırmak için çalıştıklarını söyledi. 

YORUMLAR