Gençler Instagram'ı Snapchat'ten Daha Çok Kullanıyor

Gençler Instagramı Tercih Ediyor 1

Snapchat en önemli kullanıcı kitlelerinden birini oluşturan gençleri kaybediyor olabilir. Araştırma firması Piper Jaffray’in yaptığı bir ankete göre, Instagram artık gençler arasında en çok kullanılan sosyal medya platformu konumunda.

Yeni veriler, Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın giderek Snapchat karşısında daha çok kullanıcı kazandığını gösteriyor. Gençlerin yüzde 85’i Instagram’ı ayda en az bir kez kullandığını söylerken, bu oranın Snapchat için yüzde 84 olduğu görülüyor.

Veriler, firmanın Taking Stock With Teens adlı anket sonuçlarına dayanıyor. Sonuçlar, Instagram’ın ilk kez Snapchat’i kıl payı geride bırakarak liderliği aldığını gösteriyor. Gençler açısından kullanım oranlarına bakıldığında her iki platformun da istikrarlı bir biçimde üst sıralarda yer aldığı görülse de Snapchat’in 2016 ilkbaharından bu yana az bir farkla daha popüler olduğu söylenebilir.

Gençler Instagramı Tercih Ediyor 2

Snapchat için anket verilerinin hepsi kötü sayılmaz. İlgiç bir şekilde, aynı raporda Snapchat’in gençler arasında beğenilirlik açısından en üst sırada olduğu göze çarpıyor. Raporda gençlerin yüzde 46’sının favori platformları olarak Snapchat’i söylediği görülürken, Instagram için bu oranın yüzde 32’de kaldığı görülüyor.

Şu sıralar platforma getirdiği yeni tasarımın beğenilmemesi nedeniyle zaten kullanıcı kaybı sorunlarıyla boğuşan Snapchat’in, gençler arasında kullanımının azalması firma için endişe verici bir işaret. Eğer Snapchat en önemli kitlelerinden birisini yani gençleri kaybediyorsa, bu durum firmanın büyük bir darbe yemesi anlamına gelebilir ve firmaya ciddi zararlar verebilir.

Snapchat’teki kötü gidişatın yanı sıra Facebook için de durum pek iç açıcı sayılmaz. Gençler arasında Instagram’ın daha popüler olduğu şu dönemlerde, Facebook yaygın bir şekilde popülaritesini kaybetmiş durumda. Gençlerin sadece yüzde 36’sı Facebook’u ayda en az bir kez kullandığını söylerken, gençlerin sadece yüzde 5’i favori platformlarının Facebook olduğunu söylemiş.