Gençler Sosyal Medya Sitelerinde Her Gün Ortalama 3 Saat Boşa Vakit Harcıyor!

Gençler Sosyal Medya Sitelerinde Her Gün Ortalama 3 Saat Boşa Vakit Harcıyor!

Sosyal medya bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla ilerlemeye devam ediyor. Bu duruma dikkat çekmek isteyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, toplamda 26 ilde ulaşabildiği tüm gençlerle birlikte büyük bir anket yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının anketi, gençlerin sosyal medya sitelerinde ne kadar vakit harcadığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 2.057 genç ile internet üzerinden yapılan "sosyal medya kullanım testi" sonucunda ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

15 ve 29 yaş aralığında değişiklik gösteren 2.057 genç, test sonucunda sosyal medya bağımlısı olduklarına inanmak zorunda kaldı. Çünkü ortalama olarak her 3 kişiden biri sosyal medya sitelerinde günde 3 saatten fazla zaman harcıyor. Yani gençler 720 (1 ay) saatte 90 saatten fazla Facebook ve Twitter tarzı internet sitelerinde gezinmekteler. Bu rakam gerçekten de oldukça büyük bir rakam. Çünkü gençlerin hayatından her ay 90 saat net olarak boşa gidiyor. 240 saat uyku için vakit ayırsak, sosyal medyada geçirdiğiniz vakitle birlikte diğer işleriniz için toplam 390 saatiniz kalmakta. Ve hayat inanılmaz derecede hızlı geçiyor bu yüzden gençler için zaman oldukça önemli.

Sosyal medya testi sayesinde gençlerin dışında onları yetiştiren ailelerle ilgili ilginç bir tablo da ortaya çıktı. Gençlerin annelerinin yüzde 40'ının, babalarının ise yüzde 47'sinin sosyal medya hesaplarının olduğunu ve aktif olarak kullandıkları anket sonucuna yansıdı. Sosyal medyaya insanların ilk ulaşım aracı ise mobil cihazlar. Mobil cihazların dışında taşınabilir bilgisayarlardan da sıklıkla sosyal medya siteleri ziyaret ediliyor.

Sosyal medya siteleri arasında Türkiye'de en çok Facebook daha sonra da Twitter kullanılıyor. Twitter'ın kullanım oranı ise ilginç bir şekilde Ege Bölgesinde Facebook'a oranla daha fazla artış gösteriyor.

Sosyal Medyada Dedikodulardan Nasıl Uzak Durabilirsiniz, Ya da Durmak Mümkün mü?

Sosyal Medya Hesaplarını Kapatmış Olan İnsanların Karşılaştığı İçler Acısı 10 Durum 

YORUMLAR