Gezegen Avcısı Kepler Uydusu Yeni Görevine Hazırlanıyor

NASA kepler 19 görev

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2009 yılında uzaya gönderdiği gözlem aracı Kepler için yeni bir açıklama yaptı. Kurum, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruyla birlikte aracın 19. gözlem görevini yerine getirmeye hazırlandığını dile getirdi.

Gözlem uydusunu 29 Ağustos günü uyku modundan çıkartarak, yeni gözlem görevini için hazırlamaya başladıklarını belirten NASA, uydunun itici motorlarından bir tanesinin “olağandışı davranış” göstermeye başladığını aktardı. Kepler’i normal çalışma şekline getirmek için yapılan güncellemenin ise işaretleme performansında sorunlara yol açabileceği kaydedildi.

Yaklaşık 10 yıldır görev yapan ve bugün kadar bilim insanları için inanılmaz bilgiler sağlamayı başaran uydu, 18. Gözlem Görevi sırasında da sıkıntı yaşamıştı. Artık bir uzay aracı için oldukça yaşlı olması sebebiyle çeşitli sorunlar yaşamaya başlayan uydunun bir önceki görevinde topladığı veriler 9 Ağustos günü NASA’ya ulaşmıştı. Verileri işledikten sonra uyduda kimi sıkıntılar olduğunu gören kurum, yaptığı güncellemeyle birlikte uyduyu uyandırmış ve yeni görevine hazırlamaya başlamıştı.

Gezegen avlayacak

Dünyaya en uzak gözlem araçlarından bir tanesi olmasından ötürü Dünya’dan tespit edemediğimiz gök cisimlerinin ve gezegenlerin keşfi için önemli roller oynayan Kepler, bugüne kadar 2,652 dış gezegen ve 30 kadar Küçük Yaşanabilir Alan bulmuştu.

Kepler’in ömrünün sonlarına yaklaşmasının ardından yeni uydu için hazırlıklar yapan NASA, yakın zaman önce TESS adını verdiği yeni uydusunu ve misyonunu tanıtmıştı. Kepler gibi Dünya yörüngesinden oldukça uzakta gözlem yapacak TESS’in Kepler’den çok daha güçlü olacağı ve daha uzun süre görev alabileceği belirtilmiş.

 

 

YORUMLAR