Gezi Parkı Direnişi CNET'te

Gezi Parkı Direnişi CNET'te

31 Mayıs'ta bir Gezi Parkı'ndaki ağaçların yıkılmasını ve alanın imara açılmasını protesto eden bir eylem olarak başlayan ve polisin sivil protestoculara aşırı şiddet kullanması ile tepki toplayarak yurt çapındaki bir protestoya dönüşen Gezi Parkı Direnişi dünya teknoloji medyasına konu oldu. Dünyanın en büyük teknoloji haberi portallarından ve yazılım sitelerinden olan CNET dün yayınladığı bir yazıda durum ile ilgili bilgilere yer verdi. Olaylarda can kayıplarının yaşanması ve çok sayıda yaralananların olmasına rağmen yerli medyamızın ilginç bir şekilde konu ile ilgili haber yapma konusunda sessiz kalması binlerce kişinin tepkisini almış, durumdan rahatsız olan bu insanlar NTV binasının önüne giderek seslerini canlı yayında duyurabilmişti. Oluşan medya sessizliği nedeniyle insanlar haber almak ve haberleşmek için yoğun bir şekilde sosyal medyayı, özellikle de Twitter'ı kullanmıştı.

CNET ise yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın insanların sosyal medya kullanımlarına karşı yaptığı eleştirilere yer vermekte. Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şu anda Twitter denilen bir bela var",  "Yalanın daniskası burada", "Sosyal medya denilen şey aslında toplumun ve toplumların baş belasıdır." sözlerini aktaran CNET Türkiye'de onlinlerce kişinin Twitter üzerinden polisin aşırı şiddet kullanımını paylaştığını ifade ediyor. CNET ayrıca medya sessizliğini de yazı arasında raporlamakta.

CNET Erdoğan'ın Twitter üzerinde 2.75 milyon takipçiye ve 2000 Twitter iletisine sahip olduğunu ve kimseyi takip etmediğini de belgeliyor. Erdoğan'ın halen aktif bir Twitter hesabına sahip olduğunu, genelde günde birkaç kere Twitter iletisi paylaştığını ve bir süredir sessiz kaldığını ve ileti paylaşmadığını açıklayan CNET kendisinin bu "bela"yı kullanıp kullanmayacağının kesin olmadığını söylüyor.

Anonymous #opTurkey eylemini başalttı

YORUMLAR