Giresunlu Öğrenciler Atık Parçalarla 3D Yazıcı Geliştirip Çin'e Rakip Oldular

Giresunlu Öğrenciler Atık Parçalarla 3D Yazıcı Geliştirip Çin'e Rakip Oldular

Son dönemlerin gözde teknolojik aletlerinden olan 3D bir yazıcı, Giresun Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler tarafından atık parçalarla üretildi. Üretilen 3D yazıcı maliyeti ile Çin'e rakip oldu.

Bilgisayarda tasarlanmış parçaların gerçeğe dönüştürülmesini temel alan 3D yazıcılar, günümüzün en popüler teknolojik cihazları arasında yer alıyor. Okudukları üniversitede bitirme projesi olarak 3D yazıcı tasarlayan 3 öğrenci, ürettikleri cihaz ile büyük ilgi gördü. 3 ayda üretilen 3D yazıcı, atık makine parçalarıyla Çin'le yarışabilecek kadar ucuza mal edildi. Bitirme projesi olarak yapılan 3D yazıcı Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencileri tarafından yapıldı.

Türkler Çinlilerden Daha Zekidir

3 ay gibi kısa bir sürede step motorlar, kayışlar ve kasnaklar gibi atık makine mekanizmalarının bir araya getirilerek oluşturulduğu 3D yazıcı hakkında konuşan Öğretim Görevlisi Birkut Güler, “Biz ve öğrencilerimiz dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Bitirme projesi kapsamında bu tarz bir ürün ortaya çıkartmak zorundalar. Araştırdılar ve böyle bir proje ile geldiler. Öğrencilerimiz kendi bilgileri ve çabalarıyla yerli yapım 3D yazıcıyı ortaya çıkardılar. Maliyet açısından baktığımızda Çin ile yarışır bir maliyetle üretimi gerçekleştirdiler” diyerek öğrencilerin başarısına vurgu yaptı. Ayrıca Güler, "Türkler Çinliler'den daha zekidir. Yeter ki gerekli zaman, mekan ve bütçe sağlanırsa her şeyi yaparız. Rekabet edemeyeceğimiz hiçbir alan olmaz" dedi.

Daha Büyük Projeler Yapmak İsteriz

İlker Şen, İshak Çelik ve Cumhur Kemal Cesur adlı 3 öğrenci tarafından geliştirilen 3D yazıcı, bilgisayardan aktarılan modeli 220 santigrat derecede eritilen hammadde ile imal ediyor. Yaptıkları proje hakkında konuşan Cumhur Kemal Cesur,  " Eğer 3D yazıcının daha büyük ve daha gelişmiş halini yapmış olsaydık, sadece bu projelerle kalmayıp daha büyüklerine de imza atmak isterdik" dedi.

Atılım Üniversitesinin Hybrid Arabası Amerikan Üniversitelerini Geride Bıraktı

Samsung Ankara Üniversitesi'nde Türkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Açtı

YORUMLAR