Giyilebilir Teknoloji Cihazlarını Şarj Etmek İçin Yeni Bir Yöntem

Giyilebilir Teknoloji Cihazlarını Şarj Etmek İçin Yeni Bir Yöntem

Bir grup bilim adamı giyilebilir teknolojileri batarya kullanmadan şarj etmek üzere başlattığı çalışmayı açıkladı. Bu teknoloji sayesinde giyilebilir cihazlar hızla şarj edilebilecek.Triboelektrik nanojeneratör adı verilen küçük cihaz, giyilebilir cihazların üzerimizdeki elbiselerle şarj olabilmesine olanak tanıyor. Kısaca TNG olarak tanımlanan cihaz silikon bazlı organik materyallerden ve kumaş kaplı nano çubuklardan oluşuyor. Bu kumaş insan vücudunun her hareketinden enerji toplayabiliyor ve bunu şarj için kullanabiliyor. Böylelikle cihazlar başka bir kaynaktan beslenerek şarj edilmek durumunda kalmıyorlar.

Bilim adamları şimdilik giyilebilir cihazlar için geliştirilen TNG teknolojisinin çok yakın zamanda daha karmaşık cihazlar için de kullanılabilmesi için de çalışıyorlar. Giyilebilir teknolojilerin henüz çok yeni olması ve yavaş yavaş kabul görmesi bilim adamlarının avantaj olarak gördükleri bir durum. Böylelikle talep artmadan geliştirdikleri sistem daha kararlı bir hale gelmiş olacak.

Giyilebilir teknolojilerin şarj edilmesinde kullanılacak olan TNG teknolojisinin özellikle sağlık cihazlarında çok faydalı olabileceği de konuşuluyor. 

Intel'den Giyilebilir TeknolojiYarışması

Android Wear - Sizinle Hareket Eden Teknoloji

Firefox OS Giyilebilir Teknoloji Ürünlerinde Kullanılacak

YORUMLAR