Giyilebilir Teknolojilerin Pazar Payı Artmaya Devam Ediyor

Giyilebilir Teknolojilerin Pazar Payı Artmaya Devam Ediyor

Amerikan araştırma ve istatistik kurumlarından Gartner, 1979 yılından beri teknoloji alanında firmalara çeşitli istatistikler sunarak destek olmaya devam ediyor. Firmanın yaptığı son araştırmalardan birisi de giyilebilir teknolojiler üzerine oldu.

Gartner'a göre giyilebilir teknoloji pazarı 2016'ya göre dünya genelinde oldukça büyük bir genişleme gösterdi. Burada bahsettiğimiz giyilebilir teknoloji pazarı, akıllı saatler, vücut üzerine giyilebilen kameralar, kafaya takılabilen kameralar gibi birçok ürünü içeriyor.

Firmanın tahminlerine göre 2017 içerisinde toplam giyilebilir teknoloji ürünü satış miktarı 310.4 milyon adet olacak. Bu ürünlerden gelen toplam gelir ise 30.5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bu gelirlerin 9.3 milyar doları ise sadece akıllı saatlerden gelecek. Akıllı saat pazarında ise Apple Watch'un liderliğini ve onun hemen peşinden gelen Samsung Gear'ı görüyoruz.

Ayrıca Apple'ın önümüzdeki aylar içerisinde yeni akıllı saatini tanıtacağı da biliniyor. Apple'ın bu yeni akıllı saatinde direkt şebeke bağlantısı sayesinde akıllı saatin adeta bir akıllı telefon gibi olacağı, yani yakınında bir akıllı telefon bulunması gerekliliğini ortadan kaldıracağı söyleniyor. Böylelikle akıllı saat satışlarının eskisine göre daha da fazla olması bekleniyor.

Apple CEO'su Tim Cook da bir önceki yıla göre akıllı saat satışlarının %50 oranında artış gösterdiğini belirtmişti. Ayrıca Apple'ın diğer ürünler olarak belirttiği kategorinin (Apple Watch'un yanı sıra Apple TV, Beats elektronik aletleri, iPod'lar ve Apple markalı diğer ürünler) 2.74 milyar dolarlık bir gelir getirdiği de açıklanmıştı. Yani Apple, akıllı saat satış istatistiklerini doğrudan açıklamıyor.

Gartner firmasının araştırma sonuçlarının devamına bakarsak, firma bu yıl içerisinde toplam 41.5 milyon adet akıllı saatin satılmasını bekliyor. Ayrıca 2019 ile 2021 yılları arasında akıllı saat satışlarında büyük bir sıçrama olacağı da tahminler arasında yer alıyor. Aşağıda yer alan tabloda da giyilebilir teknoloji ürünlerinin dünya genelindeki satış miktarları milyon adet cinsinden belirtilmiş.

Gartner firmasının yukarıdaki tablodan da görülen tahminine göre 2021 yılı civarında yıllık akıllı saat satışlar 81 milyon adete ulaşacak. Böylelikle akıllı saatler, tüm giyilebilir teknoloji ürünleri arasında oldukça büyük bir pazar payına ulaşmış olacak. Ayrıca yıllar ilerledikçe akıllı saatlerin ortalama fiyatlarında da indirimler görüleceği belirtiliyor.

Akıllı saat pazarında Apple'ın birkaç yıl daha liderliği koruyacağına kesin gözüyle bakılırken, toplam pazar payının ise bu sektöre giriş yapacak olan diğer rakip firmalardan dolayı bir miktar azalması bekleniyor. Yine tablodaki istatistiklere bakmaya devam edersek, Bluetooth kulaklıkların 2017 yılı için tüm giyilebilir teknoloji ürünlerinin yüzde 50'sini kapladığı görülüyor. Yine bu durumun da uzun yıllar devam etmesi bekleniyor.

Gartner adlı bu analist firmanın yaptığı diğer bir tahmin ise VR Headset yani sanal gerçeklik gözlükleri üzerine oluyor. Firma bu ürünlerin ilerleyen yıllarda pazar payının pek artmasını beklemiyor. 2017 yılı için baktığımız zaman sanal gerçeklik gözlüklerinin tüm giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yalnızca yüzde 7'lik bir pazar payına sahip olduğunu görüyoruz. Gartner'ın yayınladığı giyilebilir teknoloji istatistik ve tahminlerinin tamamı bu şekilde.

YORUMLAR