Giza Piramidi'nde Esrarengiz Keşif!

Giza Piramiti'nde Esrarengiz Keşif

Mısır Piramitleri, bundan yaklaşık 5000 yıl önce inşa edilmiş olsalar da bugün hala tarihin en büyük sırlarından bir tanesi. Bilim insanları, Mısır'ın en çok turist çeken tarihi yerlerinden olan Büyük Giza Piramidi hakkındaki büyük bir gizemi, kozmik ışın tekniğinden yaralanarak çözdüler. İşte esrarengiz keşif hakkındaki detaylar.

Nature dergisinde yayınlanan makale, halen gizemi araştırılan dünyanın 7 harikasından biri olan Büyük Giza Piramidi’nde müthiş bir keşfe imza atıldığını gösteriyor.

Giza Piramidi'nin iç yapısına ilişkin araştırma, yapı içerisinde geniş ve ulaşılmaz bir boşluğun varlığını ortaya koydu. Kozmik ışın görüntüleme yöntemiyle iki yıl süren araştırma sonunda, boşluğun Büyük Galeri'nin üstünde bulunduğu belirtildi.

Giza Piramiti

Kunihiro Morishima liderliğindeki uluslararası bir ekip, piramitteki boşluklardan birinin, piramitin kuzeye bakan bölümünde, diğerinin ise kuzeydoğusunda olduğunu tespit etti. Bilim insanları, 30 metre derinliğinde bir oyuk görünümündeki mekanın ne amaçla kullanıldığını henüz bilmiyorlar.

Büyük Giza Piramidi'nde üç büyük iç oda ve bir dizi geçit bulunuyor. Bunlardan en ilgi çekicisinin 47 metre uzunluğa, 8 metre yüksekliğe sahip Büyük Galeri olduğu ifade ediliyor.

Bu muazzam yapı, Mısır Dördüncü Hanedanları döneminde, M.Ö. 2509'dan 2483'e kadar hüküm süren Firavun Hufu tarafından, Gazze Yaylası üzerine inşa edilmiş. Giza Piramidi'nin kullanımında yaklaşık 2,3 milyon blok kullanıldığı söyleniyor.

Giza Piramiti'nde esrarengiz keşif

Bununla beraber araştırma ekibi, Kral ve Kraliçe'nin odasını birbirine bağlayan Büyük Galeri'nin üstünde yeni bir büyük boşluk tespit ettiler. Bu yeni boşluk, Büyük Galeri ile yaklaşık olarak aynı hacimde. Ekip, Büyük Galeri'ye benzeyen ve en az 30 metre uzunluğundaki başka bir tünel olduğuna da inanıyor.

Aslında yeraltı yapılarını araştırmak için kozmik müonları kullanma tekniği bundan yarım yüzyıl önce geliştirilmişti. Nobel ödüllü bir fizikçi olan Luis Alvarez, bu tekniği Mısır’ın üç büyük piramidinden birinin içi hakkında bilgi toplayabilmek için kullandı. O zamandan beri bu teknik kazılması ya da anlaşılması imkansız gizli odalar için ya da yanardağların lav içeriğini tahmin edebilmek için kullanılıyor.

YORUMLAR