Gizli Bilgileri Sızdıran 12 Apple Çalışanı Tutuklandı

Apple Sızıntı Hapis

Geçen yıl boyunca Apple’ın 12 çalışanı, şirket içindeki önemli bilgileri dışarı sızdırdıkları gerekçesiyle tutuklandı. Bloomberg’te çıkan habere göre, Apple’ın 12 çalışanı, şirketin gelecek yazılım planlarıyla ilgili şirket içi bilgileri sızdırıyordu.

Bloomberg, Apple içindeki bir iç yazışma notunda, geçen yıl 29 kişinin çeşitli bilgiler sızdırırken yakalandığı ve bunlardan 12 tanesinin tutuklandığı bilgisine ulaştı. 29 kişi arasında şirket çalışanları, yükleniciler ve tedarik zincirindeki iş ortakları yer alıyor. Yazışma notunda ayrıca, sızıntı yapanların bazılarının Apple’daki işlerini kaybetmelerinin yanısıra, ağa sızma ve ticari sırları çalma, sırları açığa çıkarma suçlamalarıyla hapis ve büyük para cezalarına çarptırıldıkları belirtiliyor. Çünkü ağa sızma ve ticari sırları açığa çıkarma suçları federal suçlar kapsamına giriyor.

Apple işten çıkarma

Apple, şirket içinde yayınladığı iç yazışma notu ile çalışanlarını sızıntılar konusunda uyarıyor. Şirket, çalışanlarını özellikle kendileriyle arkadaş olmaya çalışan muhabirlere ve yayın kuruluşlarına karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor ve bu sayede sızıntıları önlemeye çalışıyor. Bu not ile şirketin sızıntılara karşı sert tutumu ve sızıntı yapanların işlerini kaybedebilecekleri ifade ediliyor.

Apple bu yılın başlarında, şirketin mühendislik bölümünden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi’nin, iOS’daki bazı yazılım özelliklerinin gecikebileceği yönünde çalışanları bilgilendirdiği bir toplantının detaylarını sızdıran bir şirket çalışanını yakalamıştı. Geçen yıl da, iPhone X, iPad Pro ve AirPods ile ilgili detayları 9to5Mac’e sızdırdığı belirlenen bir Apple çalışanı işten çıkarılmıştı.

 

YORUMLAR