Gizlilik Odaklı Arama Motoruna Yoğun İlgi!

Gizlilik Odaklı Arama Motoruna Yoğun İlgi!

Gizlilik odaklı bir arama motoru olan DuckDuckGo, günlük 30 milyon arama ile yeni bir rekor kırdı.

Etrafımızdaki her nesnenin internete bağlandığı şu dönemde, en büyük endişelerimizin başında gizlilik geliyor. 

Kullandığımız her sosyal medya platformunda veya girdiğimiz her sitede dijital ayak izimizi bırakıyoruz. Peki, arkamızda bıraktığımız verilerin güvenliğinden ne kadar eminiz? 

Son dönemde Facebook’ta patlak veren Cambridge Analytica skandalı, veri gizliliği hakkındaki soru işaretlerini önemli ölçüde artırdı. Keza Google ve diğer küresel internet devlerindeki güvenlik açıkları da bu konunun yeniden masaya yatırılmasına neden oldu. 

Tam bu noktada DuckDuckGo adlı arama motoru, kullanıcılara muazzam bir gizlilik vadediyor. IP adreslerini kaydetmeyen ve "Verileriniz satılık değil!" mottosuyla yola koyulan ABD merkezli şirket, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

duckduckgo

Geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 50 oranında büyüyen DuckDuckGo, 30,6 milyon günlük arama ile kendi rekorunu kırdı. Geçtiğimiz yıl bu sayı 20 milyon civarındaydı. 

Tabii DuckDuckGo ile Google arasında bir karşılaştırma yapmamız mümkün değil. Pastanın yüzde 92’lik dilimine sahip olan Google, her gün 3 milyardan fazla aramaya ev sahipliği yapıyor. DuckDuckGo’nun pazardaki payı ise 0.33 seviyelerinde.

Öte yandan DuckDuckGo'nun gizlilik ve şeffaflığa olan bağlılığı da bu yıl yatırımcıların ilgisini çekti. Şirket, yaz aylarında 10 milyon dolarlık bir fon almıştı.

YORUMLAR