Global Game Jam Ege 2015 Sonlandı

Global Game Jam Ege 2015 Sonlandı

23 - 25 Ocak tarihleri arası basın sponsorluğunu üstlendiğimiz, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde gerçekleşen Global Game Jam Ege 2015 dün gece sona erdi. Türkiye'nin dört bir yanından toplaşıp bir araya gelen bağımsız oyun geliştiricileri, her sene olduğu gibi bu sene de 48 saat içerisinde yepyeni bir oyun yaratmak üzere gecelerini gündüzlerine kattılar.

Türkiye'de çeşitli illerde gelişmekte olan, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise yaklaşık 4 senedir devam eden Global Game Jam çılgınlığı bu sene de inanılmaz geçti. İzmir kanadında basın sponsorluğunu üstlendiğimiz etkinlikte cuma gününden pazar akşamına kadar orada bulunduk, tüm olup biteni takip ettik. Global Game Jam Ege'de bugüne kadar en yüksek katılımın gerçekleştiği bu etkinlikte, 16 takım arasından ilk 5 takım jüri tarafından oylandı ve bağımsız oyun geliştiricilerimiz etkinliğin sonunda ödüllerine kavuştu.

Global Game Jam Ege 2015'in en çok göze çarpan yanı, her sene bu denli ilgi olmasına karşın, yaşanan atmosferdeki destekleşme heyecanı ve ekiplerin birbirleriyle olan iletişimiydi. Her sene ekipler bir araya gelirken tasarımcı, programcı, ses teknisyeni gibi çeşitli roller aranırken, bu sene salon içerisinde hızlıca takımlar oluşturulup herkes rahatça oyununu geliştirmeye başladı. Jüri ve ödül gibi cezbedici faktörler olsa da takımlar arası yardımlaşmanın ve iletişimin bu denli iyi olması herkese çok keyifli anlar yaşattı.

GGJ Ege 2015'in kazanan takımı ise Phone Blast isimli oyunu geliştiren takım oldu. Kendilerine Sony PS Vita ödülü dağıtılırken, geri kalan 4 takıma da çeşitli verildi. Tüm katılımcı takımların oyununu tek tek sahnede izlemek 7'den 70'ine herkese ilham kaynağı olurken, genç geliştiricler de kariyerlerindeki bir sonraki adıma hazırlanmak için oyunlarını gururla tüm salona sundular.

YORUMLAR