Gmail Kullanıcılarını Tehlikelere Karşı Uyarmaya Başladı

Gmail Kullanıcılarını Tehlikelere Karşı Uyarmaya Başladı

Google, güvenli internet gününde Gmail'e iki yeni güvenlik özelliği getirerek kullanıcılarına daha farklı ve daha güvenilir bir şekilde hizmet vermeye başladı. Ayın başlarında 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Gmail uzun süredir sağladığı şifreli e-posta gönderme ve alma özelliklerini daha da geliştirdi.

Gönderdiğiniz e-postaları şifreleyerek başkalarının bir şekilde ulaşmansını ve görmesini engelleyen Gmail, bundan sonra hem gönderdiğiniz hem de aldığınız e-postaların şifrelenmiş olmaması durumunda sizleri uyaracak. Encrypted olarak gelen ya da giden e-postalar bildiğiniz üzere hiç kimse tarafından erişelemez oluyorlar. Fakat bu e-postalar sahip olduğunuz bağlantıya göre şifrelenmeyebiliyor ya da karşınızdaki kullanıcıların e-posta işlemleri için kullandıkları servisler şifreleme desteğine sahip olmuyorlar. Bu tür durumlarda kullanıcılarını uyararak tehlikeden uzak tutmaya çalışacak olan Google'ın bu iki yeni özelliği "Dünya Güvenli İnternet Günü" getirmesi oldukça manidar.

Yeni özelliklerin ardından e-posta gönderim aşamasında eğer karşı tarafın e-osta şifreleme desteği bulunmuyorsa hem e-posta gönderme ekranının sağ üstünde açık bir kilit ikonu hem de göndermeye çalışırken yazılı bir uyarı alacaksınız. Bu tür durumlarda e-posta ile çok önemli verileri iletmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü işini bilen hackerlar ya da size zarar vermek isteyenler bu e-postaları kullanabilirler.

Gmail'in yeni uyarı sistemi sizce yararlı olur mu?

YORUMLAR