Gmail, Microsoft, Yahoo, Mail.ru e-Posta Sunucularından 272 Milyon Hesap Çalındı

Gmail, Microsoft, Yahoo, Mail.ru e-Posta Sunucularından 272 Milyon Hesap Çalındı

Rus e-mail hizmeti "mail.ru" başta olmak üzere, dünyanın en büyük e-mail sağlayıcılarına ait hesaplar hacklendi. Uzmanlara göre etkilenen hesap sayısının 272 milyon 300 binlere ulaştığı düşünülüyor.

Açıklama Reuters'a konuşan internet güvenliği uzmanından geldi. Durumdan, bir Rus hackerın internette 1.17 milyar hesabı bedavaya yakın bir ücrete vermeye çalışmasıyla haberdar olundu. Uzmana göre, kopyalar ayıklandığında, bu 272 milyondan fazla hesaba denk geliyor.

Hangi servisten kaç adres çalındı?

En büyük Rus e-mail sağlayıcısı mail.ru'dan 57 milyon, Yahoo'dan 40 milyon, Microsoft Hotmail’den 33 milyon, Gmail'den 24 milyon hesap etkilendi. Alman ve Çin mail servislerine bağlı hesaplardan da yüz binlercesi.

Ancak firma araştırmacılarının hacker'ı ikna etmesiyle, bu hesaplar serbest bırakıldı. E-mail sağlayıcıları şu anda söz konusu kullanıcı adı ve şifrelerin, aktif hesaplarda kullanılıp kullanılmadığını test ediyor. Mail.ru yetkililerine göre ilk aşamada tehlike yok. Bu yaşanan siber hırsızlık, iki yıl önce ABD bankaları ve alışveriş mağazalarının hedef alındığı siber saldırıdan beri yaşanan en büyük hack'lerden biri olarak teknoloji tarihine geçecek.

e-Posta servisleri bu işe ne dedi?

Hacker'ın sosyal medyada "beğeni" karşılığı açık artırma yoluyla satmaya çalıştığı e-posta adresleri için 15 - 20 dolar bir bedel biçmiş olması da oldukça ilginç bir durum. Konuyla ilgili olarak Microsoft hiç bir açıklama yapmadı, kullanıcılarının ne kadar zarar gördüğünü açıklamadı. Google konuyla ilgili olarak 2014 yılında bu gibi durumlarda kullanıcılarının ne yapması gerektiğibne dair blogları olduğunu ifade etti. 

YORUMLAR