Gmail Reklamlarına Son!

Gmail Reklamlarına Son!

Google'ın servetinin önemli bir kısmını reklam gelirleri oluşturuyor. Özellikle Gmail kullanıcılarının gelen kutularını aşındıran tanıtım reklamlarında Google'ın büyük payı var. Şirket bu durumdan rahatsız olunduğunu belirledikten sonra bu duruma son vermeye kararı aldı.

Google şimdiye kadar kullanıcı profili oluşturmak ve reklam sunmak için, veri toplama aracı olarak Gmail'den faydalanıyordu. Bu sayede hesaplar taranarak kişiye veya genele özel reklamları içeren mailler kullanıcılara gönderilebiliyordu.

Bu yöntem her ne kadar stratejik bir pazarlama ve reklamcılık niteliği taşısa da, nihayetinde kullanıcıların rahatsız olmayacağı anlamına gelmiyor. Ki birçoğumuz belli aralıklarla Gmail'e girip temizlik yapmayı çok hoş bulmuyoruz, itiraf edelim. 

Google olan biteni fark ettiğinden midir bilinmez, bugün bu politikadan uzaklaşacağını açıkladı. Google Cloud'da Kıdemli Başkan Yardımcısı Diane Greene yayınladığı blog yazısında ilave olarak, G Suite'teki verilerin de tıpkı Gmail gibi taranmayacağını belirtti.

Bu yeni gelişmeler eminiz herkesi çok mutlu edecektir. Ancak hatırlatalım; Google, internette yaptığımız aramalardan ve izlediğimiz videolardan veriler elde etmeye devam edecek. En azından gelen kutumuzun rahat bırakılması içimizi ferahlattı, bir de iyi tarafından bakalım.

Google Stres Çarkı İşine Girdi

YORUMLAR