Gmail'ın Yenilenen Arayüzü Göründü

Gmail'ın Yenilenen Arayüzü Göründü

Kendi ürünleri ve servisleri için arka planda sürekli olarak geliştirmeler yapan Google, ürünlerin ve servislerin ortaya çıkan son hallerini sessiz sedasız bir şekilde kullanıcılarıyla buluşturmayı oldukça seviyor. Her ne kadar tüm bu geliştirmeler arka planda yapılıyor ve sessiz sedasız bir şekilde piyasaya sürülüyor olsa da ortaya çıkan ürünlerin ve servislerin arkasında Google'ın olması bile yapılan tüm işlerin internet aleminde büyük yankı uyandırmasına neden oluyor.

Biliyorsunuz ki Google tarafından geliştirilen popüler e-posta servisi Gmail, ilk kurulduğu günden bu zamana kadar kullanıcı arayüzü üzerinde birçok yenilik ve geliştirmeyle birlikte kullanıcılarına daha iyi bir e-posta kutusu deneyimi sunmak amacıyla sürekli olarak geliştirildi ama kullanıcı arayüzü üzerinde tam anlamıyla bir revizyona hiç gidilmedi. Bizler, son günlerde ortaya atılan "Google yeni Gmail arayüzü üzerinde çalışıyor" dedikodularının aslı var mı yok mu diye düşünürken ortaya çıkan yeni bir ekran görüntüsü, ortaya atılan dedikoduları destekler cinstendi ve daha da fazlası Gmail'ın gerçekten de yenilendiğini müjdeler gibiydi.

Gmail'ın yeni kullanıcı arayüzüyle ilgili ortaya çıkan ilk ekran görüntüsü, Gmail'ın mobil kullanıcı arayüzüyle oldukça büyük benzerlikler gösteriyor. Aynı zamanda mobil arayüz üzerinde ekran boyutu nedeniyle farklı menüler altında yer alan tüm fonksiyonlar ve işlevler de ortaya çıkan yeni web arayüzü üzerinde tek sayfadan ulaşılabilir bir şekilde kullanıcıları bekliyor. Görünen o ki Gmail'ın mobil arayüzü çok daha verimli bir şekilde web arayüzü üzerine aktarılacak.

Mevcut Gmail web arayüzü üzerine geçtiğimiz yıl içerisinde gelen ve üst tarafta yer alan menüler, yeni tasarımla birlikte ekranın sol tarafına taşınmış ve sekmeler arasına yeni e-posta grupları da eklenmiş. Ayrıca yeni kullanıcı arayüzü üzerinde dikkati çeken bir diğer değişiklik de önemli e-postalarınızı işaretlemek için yıldız sistemi yerine özel bir pinleme sisteminin kullanılıyor olması.

Gmail için ortaya çıkan bu yeni arayüz tasarımı ile ilgili Google tarafından şimdiye kadar resmi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden tasarımın gerçek olup olmadığı, kullanıcılarla buluşup buluşmayacağı ve eğer gerçekse bile ne zaman piyasaya sürüleceği belirsizliğini koruyor.

Gmail mobil uygulamalarını aşağıda yer alan bağlantılar yardımıyla Android, iOS ve Windows Phone cihazlarınız üzerine indirebilirsiniz.

YORUMLAR