GO Keyboard Uygulaması Kullanıcı Verilerini Topluyor

android klavye uygulaması

Android cihazlar için geliştirilen GO Keyboard uygulamasının, kullanıcı verilerini topladığı ve üçüncü parti sunuculara gönderdiği ortaya çıktı.

Bu iddia, reklam engelleme teknoloji ve yazılımcısı olarak bilinen AdGuard mühendisleri tarafından ortaya atıldı. AdGuard resmi blog sayfasında, uygulamanın kullanılması ile beraber web trafiğinin ağırlaştığı ve şüpheli bazı isteklerin işleme konulduğunun saptandığı açıklandı.

AdGuard'ın saptamalarına göre, agresif reklamlar için GO Klavye uygulaması, mobil cihazlardan büyük miktarda veri toplayarak uzaktaki bir sunucuya gönderiyor.

AdGuard sözcüsü Andrey Meshkov, "Açık kullanıcı onayı olmadan GO Keyboard klavye dillerini, konumu, ağ türünü, ekran boyutunu, Android sürüm ve yapısını, cihaz modeli ile beraber farklı sunucularına raporluyor" açıklamasında bulundu.

AdGuard, Google'ı uygulamanın davranışlarından haberdar ettiğini, ancak Google'ın henüz bir değerlendirme yapmadığın da belirtti. AdGuard'ın raporuna göre, bu durumdan muhtemelen 200 bin ile 1 milyar arası kullanıcı etkilenmiş durumda.

Özellikle klavye uygulamalarının kullanmadan önce iyice araştırılması gerektiğini belirten şirket. Google'ın cevabının gecikmesini de kınayarak, uygulamanın kaldırılmasının faydalı olabileceğini de ifade etti.

YORUMLAR