GoDaddy, Charlottesville Saldırısını Öven İnternet Sitesinin Alan Adını İptal Etti

GoDaddy, Charlottesville Saldırısını Öven İnternet Sitesinin Alan Adını İptal Etti

İnternet alan adı sağlayıcısı GoDaddy, ABD’nin Charlottesville kentindeki ırkçılık karşıtı protestolarda hayatını kaybeden Heather Heyer’i alaya alan paylaşımlar yapan Neo-Nazi internet sitesinin alan adını iptal etti.

ABD’nin Virginia eyaletinde ırkçıların düzenlediği ‘Sağı Birleştirin’ protestoları sırasında 20 yaşındaki James Alex Fields, Heather Heyer isimli anti-faşist kadını arabayla ezerek öldürmüş, 19 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Ayrıca, polis helikopterinin düşmesi sonucu da protestoları izlemekle görevli iki memur yaşamını yitirmişti.

Neo-Nazi internet sitesi Daily Stomer’ın, Charlottesville saldırısını öven ve hayatını kaybeden Heather Heyer’i alaya alan paylaşımlar yapması üzerine Google ve GoDaddy harekete geçti.

GoDaddy konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Daily Stomer adlı Neo-Nazi internet sitesinin, şirketin hizmet şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle, alan adını başka bir sağlayıcıya taşıması için 24 saat süre verildiğini belirtti.

Google da benzer bir açıklama yaparak, "Daily Stormer'ın Google Domains'deki kaydını hizmet kullanım şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle iptal ediyoruz." ifadesini kullandı.

GoDaddy sözcüsü Dan Race, James Alex Fields Jr. ‘ın arabasını Charlottesville’deki bir grup göstericinin üzerine sürmesi ve Heather Heyer’in hayatını kaybetmesi hakkında alaycı yazılar yazması sebebiyle Daily Stomer adlı internet sitesinin alan adının iptal edildiğini söyledi.

Race, bu tür yazıların nefret söylemi içerdiğini ve yeni şiddet eylemlerinin kapısını aralayabileceğini belirtirken, hizmet şartlarını yerine getirmeyen her sitesinin iptal edileceğini ifade etti.

GoDaddy, Yatırımcı Uygulaması ile Mobile Yelken Açtı!

Google Domain İşine De Girdi

Alan Adları Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Detaylar

YORUMLAR