GoDaddy’nin Alan Adını İptal Ettiği Site, Yeniden Yayında

GoDaddy’nin Alan Adını İptal Ettiği Site, Yeniden Yayında

Google ve GoDaddy, Neo-Nazi internet sitesi Daily Stormer'ın alan adını Charlottesville'deki saldırıyı öven yazılar paylaşması sebebiyle iptal etmişti. ‘dailystormer.com’ alan adını kaybeden Neo-Nazi sitesi, Rus alan adı alarak yeniden çevrimiçi oldu.

Google ve GoDaddy, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Daily Stormer adlı Neo-Nazi sitesinin kullanım şartlarına uymadığı gerekçesiyle alan adını iptal ettiklerini duyurmuştu. Bu gelişme üzerine harekete geçen site yönetimi, Rus alan adı ‘dailystormer.ru’ ile yeniden çevrimiçi oldu. Böylelikle site yalnızca 24 saat çevrimdışı kalmış oldu.

Ayrıca Daily Stormer, eski alan adını kaybetse de kullanıcıların Tor ağı üzerinden siteye erişebilmeleri için yeni bir adres aldı.

Site editörlerinden Andrew Anglin, kendilerine karşı yürütülen kampanyanın sitenin tanıtımı açısından iyi olduğunu söylerken, sitenin trafiğinde yüksek miktarda artış gözlemlediklerini iddia etti.

Daily Stormer’ın paylaşımları ve sonucunda yürütülen sosyal medya kampanyası Anglin’in dediği gibi siteyi bilinir hale getirdi. Dün kimsenin bilmediği ıssız bir site olan Daily Stormer, bugün çok sayıda ırkçının uğrak noktası oldu. Google ve GoDaddy siteyi kapatarak doğru bir iş yaptılar, ancak bu durum sitenin profilini yükseltmişe benziyor.

GoDaddy, Charlottesville Saldırısını Öven İnternet Sitesinin Alan Adını İptal Etti

Google, Terörist ve Nazi Videolarına Reklam Yerleştirmekten Ötürü Topa Tutuldu

Sanal Gerçeklik Sayesinde Nazi Savaş Suçlularını Yakaladılar

YORUMLAR