Gökbilimciler Güneş'ten Bile Daha Büyük Kara Delik Keşfetti

Gökbilimciler Güneş'ten Bile Daha Büyük Kara Delik Keşfetti

Japon gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi'nin merkezine yakın bir bölgede, zehirli bir gaz bulutunun altında kalan ve güneşten yüz bin kat daha büyük olduğu düşünülen devasa bir kara delik buldu.

Japon gökbilimcilerin Şili'de bulunan Alma teleskobundan yapılan gözlemler sonucunda keşfettiği kara deliğin, Samanyolu Galaksisi'nin merkezine 200 ışık yılı uzaklıkta olduğu açıklandı. Ayrıca bu kara deliğin keşfi onaylanması halinde, galaksinin tam merkezinde bulunan ve "Sagittarius A" olarak bilinen süper kara delikten sonra şimdiye kadar görülen en büyük ikinci kara delik olarak kayıtlara geçecek gibi görünüyor.

Bazı bilim insanlarına ve gökbilimcilirene göre, Samanyolu Galaksisi'nde küçük kara deliklerden en az 60 tane yer alıyor. Bu konu hakkında Keio Üniversitesi'nden gökbilimci Tomoharu Oka, tespit edilen deliğin üstünde yer aldığı düşünülen bulutlardan gelen radyo dalgalarının tespit edilmesiyle, gaz bulutunun ortasında bir kara deliğin bulunduğu yönündeki şüphelerin güçlendiğini ifade etti. Sözlerinin devamında Oka, yeni bulunan kara deliğin milyonlarca yıl önce Samanyolu'nun oluşumu sırasında yok olmuş eski bir galaksinin çekirdeği olabileceği ihtimalinin de bulunduğunu bildirdi.

İki Kara Delik Birleşerek Dev Bir Canavara Dönüştüler

SpaceX, 12. Roketini de Uzaya Gönderdi

YORUMLAR