Göktaşı Üzerinde Bulunan Su Molekülleri NASA’yı Heyecanlandırdı

NASA Göktaşı Su Molekülleri 1

NASA bir süredir Bennu olarak adlandırılan bir göktaşını inceliyordu. Oldukça önemli bir keşif yapan NASA, OSIRIS-REx görevi dahilinde incelenmekte olan bu göktaşında su moleküllerine rastladı.

NASA, OSIRIS-REx görevinden elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda, göktaşı Bennu’nun üzerinde kil minerali ile karışık su keşfettiklerini açıkladı. Söz konusu verilerin, OSIRIS-Rex görevini sürdürmekte olan uzay aracı tarafından Ağustos ayının ortasından Aralık ayının ilk günlerine kadarki süreçte elde edildiği belirtildi.

OVIRS (Osiris Görünür ve Kızılötesi Spektrometre) ve OTES (Osiris Termal Emisyon Spektrometresi) yardımıyla elde ettiği verileri detaylı şekilde inceleyebilen OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu isimli göktaşında oksijen ve hidrojen atomlarının birbirine bağlanmış olduğu, hidroksil olarak da bilinen moleküller keşfetti.

NASA Göktaşı Su Molekülleri 2

Bu hidroksil moleküllerinin, Bennu’nun her yerinde kil minerali formunda bulunduğunu söyleyen bilim insanları, bu durumun, Bennu’nun bir zamanlar su ile etkileşime girdiğine işaret ettiğini belirtti. Bennu’nun, suyun sıvı halde kalabilmesi için fazlasıyla küçük bir göktaşı olduğuna dikkat çeken NASA’ya göre bu moleküllerin varlığı, Bennu’nun, Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarından kaldığını gösteriyor.

OVIRS’ten sorumlu bilim insanı olan Amy Asteron, su moleküllerinin bulunmasıyla Bennu’nun OSIRIS-REx görevi için harika bir seçim olduğunun doğrulandığını belirtti. Asteron, OSIRIS-REx uzay aracının 2023 yılında Dünya’ya geri dönmesiyle birlikte, Bennu’dan elde edilen numunelerin inceleneceğini ve böylece Güneş Sistemi’nin tarihi ve evrimi hakkında çok önemli bilgiler elde edilebileceğini belirtti.