Göktürk-1 Uydumuzdan İlk Test Görüntüleri Gelmeye Başladı

Göktürk-1 Uydumuzdan İlk Test Görüntüleri Gelmeye Başladı

Göktürk-1 uydusu, fırlatılışdan bu yana test ve devreye alma sürecine devam ediyor. 6 ayda binden fazla test görüntüsü çeken uydunun, kaydettiği bu görüntüler hem uydunun ince ayarlarının yapılmasında hem de Hava Kuvvetleri Komutanlığınca kullanılıyor.

Fırlatma gününden bu yana test ve devreye alma süreci devam eden uydunun, 6 ayda 1000’den fazla kare ve şerit şeklinde test görüntüsü çektiği ifade edilirken, "Çekilen görüntülerin bir kısmı uydunun görüntü kalibrasyonu, bir kısmı ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için kullanılmıştır." açıklamasına yer verildi.

Göktürk-1 uydusu Türkiye'nin geleceğe yönelik askeri optik gözlem uyduları için son derece önemli bir eleman. Uydu, askeri ve jeopolitik olarak yeni bir dönemi ifade ediyor. Bu projeyle stratejik olarak kazanılan yetenek ve bilgi birikiminin yeni nesil gözetleme uyduları için yol gösterici olacağı düşünülüyor.

Yapılan açıklama şöyle; "Çekilen görüntülerin bir kısmı uydunun görüntü kalibrasyonu, bir kısmı ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için kullanılmıştır. 2017 yılı 3. çeyreğinde nihai kabulü gerçekleştirilecek olan Göktürk-1 uydusu, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Ankara Ahlatlıbel Keşif Uydu Komutanlığı tesislerinde bulunan yer istasyonundan, uydu üzerinde yer alan ve milli olarak geliştirilen kripto ile işletilmektedir. Savunma Sanayii Destekleme Fonu tarafından sağlanan kaynaklarla tedarik edilen Göktürk-1 Uydusu ile Türkiye'nin ileri teknoloji kullanabilme ve üretebilme potansiyelinin artmasına önemli katkıda bulunan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türkiye'nin uzay çalışmalarına öncülük ederek teknoloji geliştirme ve yeni uydu projelerinin hayata geçmesi konusundaki faaliyetlerini yürütmeye kararlılıkla devam edecektir."

Uydudan gelen ilk görüntü Anadolu Ajansı tarafından servis edildi.

Göktürk-1 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

Türk Uydusu Göktürk-1 Uzaya Çıkmaya Hazır

YORUMLAR