Göktürk-2, 21 Bin Tur Attı

Göktürk-2, 21 Bin Tur Attı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Göktürk-2 hakkında önemli açıklamalar yaptı. Bakan, dört yıl önce yörüngeye fırlatılan uydunun bugüne kadar Dünya'yı 21 bin kere turladığını açıkladı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Anadolu Ajansı'na Göktürk-2 hakkında açıklamalarda bulundu. 18 Aralık 2012'de Çin'den fırlatılan yüksek çözünürlüklü keşif uydusunun, dört yıldır önemli başarılara imza attığının altını çizen bakan, uydunun önemli ihtiyaçlara da cevap verdiğini belirtti. 

Fırlatma ve yörüngeye oturtma faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Hava Kuvvetleri Keşif Uydu Komutanlığı'na devredilen uydu, o günden bu yana Hava Kuvvetleri tarafından işletiliyor ve topladığı görüntüler, gerekli kurumlara dağıtılıyor. Göktürk-2'nin ve yer istasyonunun bakım faaliyetleri ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülmeye devam ediliyor. 

Bakan konuyla ilgili olarak, ""GÖKTÜRK-2 uydusu 4 yıl boyunca yörüngesinde 21 bin 387 tur atmış ve tüm dünyadan toplam 23 milyon 800 bin kilometrekarelik alan görüntülemiştir. Görüntüler tüm kamu kuruluşları ile paylaşılmaktadır. Görüntüler afet izleme, şehir planlama, tarım alanları izleme, orman yangınları ve istihbarat alanlarında kamu kuruluşları tarafından kullanılmaktadır", dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ortaklığı ile üretilen uydu, yörüngeye yerleşmesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı için önemli bilgiler de göndermeye başladı. Başta hedef istihbaratı olmak üzere, sayısal ve coğrafi veriler de elde eden Göktürk-2, üniversiteler tarafından araştırma faaliyetleri için de kullanılıyor. 

İlk uydunun başarı ile çalışmasının ardından yeni bir keşif uydusu çalışması başlatan Türkiye, 5 Aralık'ta Göktürk-1'i uzaya fırlatmıştı. 0.5 metreye kadar yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edebilen uydu, özellikle TSK'nın elini bir hayli güçlendirmişti. 

Göktürk-1 Uydusu İçin Geri Sayım Başladı

Türk Uydusu Göktürk-1 Uzaya Çıkmaya Hazır

YORUMLAR