Goldman Sachs, Kendi Kripto Para Birimini Çıkardı

Goldman Sachs, Kendi Kripto Para Birimini Çıkardı

Yaklaşık beş ay önce Goldman Sachs'ın Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için ticari bir bölüm kurmaya hazırlandığı haberini sizlerle paylaşmıştık. Uluslararası yatırım bankası "Circle" adını verdiği kendi kripto parasını resmen piyasaya sürdü. 

Goldman Sachs, bu hamlesiyle kripto para dünyasına adım atan ilk büyük banka olurken Circle, dev bir finans kuruluşu tarafından geliştirilen ilk sanal para birimi olma özelliğini taşıyor.

Müşterilerinin kriptokrasiye olan ilgilerine yanıt olarak kendi kripto para birimini piyasaya süren banka, müşterilerine bu yönde hizmet veren bir avuç finansal kuruluştan biri oldu.

Habertürk'ün aktardığına göre, Goldman Sachs, Circle'ı diğer kripto para birimleri gibi spekülasyona açık olmamaları için Amerikan dolarına endeksli olarak geliştirdi. Banka, bu hamlesiyle sanal para dünyasında sıkça yaşanan ani değer kaybının önüne geçmeyi hedefliyor.

ABD dolarının blockchain teknolojisine entegre olmuş bir versiyonu olan Circle, ekonominin gözde enstürmanlarından biri haline gelebilir. Zira bankanın nihai amacı, kripto parasının blockchain teknolojisinin ödeme, yatırım ve satın alma işlemlerinde hizmet vermesini sağlamak. 

Goldman Sachs'ın kripto para birimleri için kurduğu ticari bölüm, sanal paraların nasıl güvence altında tutacağı dahil olmak üzere lojistik ve işlem traği gibi diğer konular üzerine yoğunlaşıyor.

Wall Street'in en prestijli bankaları arasında yer alan kuruluş, yaklaşık bir ay önce dijital varlıklar biriminin başına Justin Schmidt’i getirmişti.