Google 15'inci Doğum Gününü Özel Bir Doodle ile Kutluyor

Google 15'inci Doğum Gününü Özel Bir Doodle ile Kutluyor

İnternet arama devi Google'ın arama sayfası, bugün kullanıcılarını Google'ın 15. doğum gününe özel olarak hazırladığı interaktif oyun ile karşılıyor.

1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin adlı iki üniversite öğrencisi tarafından 1998 yılında hazırlanarak kullanıcılarına sunulan Google, geçtiğimiz 15 yıl içerisinde internet dünyasında adeta bir çığır açmayı başardı. "Google Guys" olarak da bilinen Larry Page ve Sergey Brin ikilisi ortaya çıkardıkları projeyle gerçekten büyük bir işe imza attılar.

Geçmişten günümüze geçen 15 yıllık zaman zarfında internet kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak olan birçok servise imzasını atan Google'ın değişimini ve gelişimini aşağıda yer alan grafik üzerinde görebilirsiniz.

Burada ilginç olan noktalardan bir tanesi de Google'ın doğum gününü kutlamak için 27 Eylül tarihini seçmiş olması. "Bunun neresi ilginç?" diye soranlar için hemen söyleyeyim, şirketin kuruluş tarihi 27 Eylül değil.

2005 yılına kadar 7 Eylül tarihinde kutlanan Google'ın doğum günü, 2005 yılında Google'ın indekslemiş olduğu rekor sayıdaki sayfa duyurusuyla aynı zamana getirebilmek için doğum günü tarihi 27 Eylül olarak değiştirildi. Daha da ilginci kurumsal sayfalarında yer alan kuruluş tarihi olarak görünen 7 Eylül 1998, ilerleyen zamanlarda sebebi açıklanmadan 4 Eylül şeklinde değiştirildi.

İlk kurulduğu dönemlerde kurucularının öğrenimini sürdürdükleri Stanford Üniversitesi sunucuları üzerinde çalışan Google'ın o yıllarda nasıl göründüğünü merak ediyorsanız aşağıda yer alan resme bakmanız sanırım yeterli olacaktır.

Google, 15. doğum günü için hazırladığı interaktif Doodle üzerinde Pinata adlı oyuna yer vermeyi tercih etti. Peki nedir bu Pinata? Pinata içi şeker veya oyuncak dolu kumaştan yapılmış bir hedefe vurarak, içerisinde yer alan hediyeleri düşürmeye dayanan eğlenceli bir oyun. Özellikle birçok Amerikan filminde çocukların doğum günü partisi etkinliklerinde kullanıldığını görmüşsünüzdür.

Google'ın doğum günü kutlu olsun diyor ve nice yıllara Google'la birlikte girmeyi diliyoruz.

Youtube'dan Ücretsiz Arka Plan Müzikleri

YORUMLAR