Google 1.75 Milyar Linki Arama Motorundan Kaldırdı

Google 1.75 Milyar Linki Arama Motorundan Kaldırdı

Google, bir süredir istek üzerine arama motorunda bulunan linkleri kaldırıyor. Buna dair bir istatistik yayınlayan şirket, bugüne kadar kaç başvuru yapıldığını ve bunlardan kaçının motordan silindiğine dair bir istatistik yayınlandı.

Temmuz 2012'de başlatılan bir programla birlikte, isteyenler Google'a başvurarak belirli bağlantı adreslerinin Google üzerinden kaldırılmasını isteyebiliyorlardı. Bu isteklere dair istatistikleri, Şeffaflık Raporu başlığı altında yayınlayan Google, o günden bu yana yapılan bütün isteklerin sayısını, hangilerinin işleme alındığını ve inceleme sırasında neler yapıldığını ortaya döktü. Yayınlayan siteye göre bugüne kadar Google'a milyarlaca kaldırma isteği ulaşmış. Bunları tek tek inceleyen Google çalışanları, 1.75 milyar bağlantı adresini aramaya kapatmış. 

Yapılan isteklerden, yüzde 2.1'i yani 40 milyonu geri çevrilirken, bunlar arasında 16 milyon istek ise daha önce aynı isteğin gönderilmesi sebebiyle dikkate alınmamış. Google, yine internet sitesinde belirttiği üzere kaldırma işlemenin nasıl işlediğini de şöyle anlatmış:

  • 1- Telif hakkının sahibinin Google'a kaldırma isteği göndermesi.
  • 2- Google'ın isteği incelemesi ve varsa sorunu tespit etmesi.
  • 3- Sorun tespit edilen bağlantı adreslerinin sahipleriyle iletişime geçilmesi ve içeriğin engellenmesinin istenmesi.
  • 4- Google'ın bağlantı adresini Google aramalarından kaldırması.

Şeffaflık Raporu sayfası üzerinden konuya dair ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz gibi size ait bir telif hakkının ihlal edildiğini düşünüyorsanız, yine bu adres üzerinden bir başvuru göndermeniz ve Google tarafından incelenmesini isteyebilirsiniz.

Google Pixel En Hızlı Android Telefon Olacak

Google Modüler Telefon Project ARA’nın Fişini Çekti

Frodo'nun Yolcuğunu Bir de Google Maps'de Görün

YORUMLAR