Google 2016 Yılında 1 Milyara Yakın Web Sitesi İçeriğini Arama Sonuçlarından Attı

Google 2016 Yılında 1 Milyara Yakın Web Sitesi İçeriğini Arama Sonuçlarından Attı

Google 2016’yı 1 milyar 7 milyon 741 bin 143 adet telif hakkı ihlali yapan site şikayetini değerlendirmekle geçirmiş. Bu 1 milyarı aşkın şikayet sonucu 908 milyon 237 bin 861 web sitesi içeriği arama sonuçlarından tamamen kanunsuz oldukları tespit edilerek kaldırılmış.

Bu arada bu sitelerin etkilediği 307 bin farklı sitenin de yayını durduruldu. Google 2011 yılından beri bu tür şikayetleri değerlendiriyor. Bu zaman zarfı içinde 970 milyon şikayet alan Google sadece geçen yıl gelen talepler bu rakamın üzerine bu yıl 1 milyar daha ekledi. Bu hızla giderse 2017 yılında Google’a gelmesi muhtemel şikayetlerin sayısını kestirmek çok da zor değil.

Google'ın şeffaflık politikası dahilinde bu linki tıklayarak kimin neyi Google’a rapor ettiğini ve bu raporlama sonunda Google’ın nasıl bir yöntem izlediğini takip edebilirsiniz. Yalnız bu rapor sayfa sayısının 93 bin 592 olduğunu da hatırlatalım. 

Google İçerikleri Nasıl ve Kaldırıyor?

İçerik kaldırma talepleri Google’a mahkeme emirleri, ulusal ve yerel devlet kurumları, özel şirketlerin inceleme talepleri ya da ulusal güvenlik kuvvetleri soruşturma emirleri ya da ihbarlar şeklinde gelebiliyorlar. 

Google'ın Şeffalık Raporunda Dikkat Çeken Türkiye Detayı

YORUMLAR