Google, 4,3 Milyar Euro'luk Rekor Cezaya İtiraz Etti

Google, 4,3 Milyar Dolarlık Rekor Cezaya İtiraz Etti

Amerikan teknoloji devi Google, mobil işletim sistemi Android’i kullanarak kendi ürünlerini öne çıkardığı gerekçesiyle Avrupa Komisyonu’nun verdiği 4,3 milyar euro para cezasına itiraz etti.

Rekabet kurallarını belirleyen AB Antitröst yasalarına uymamakla suçlanan Google, Avrupa Birliği’nin (AB) geçtiğimiz temmuz ayında verdiği 4,3 milyar euro'luk rekor cezanın temyize götürüldüğünü açıkladı.

AB, Google’ın mobil işletim sistemi Android’i, pazardaki baskınlığını artırmak ve kullanıcıları belli başlı ürünlere yönlendirmek amacıyla araç olarak kullandığını söylüyor. 

AB Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, Avrupa’da faaliyet gösteren tüm şirketlerin AB antitröst yasalarına uymak zorunda olduğunu belirterek, büyük şirketlerin nispeten daha küçük firmalara yaşam hakkı vermemesinin kabul edilemez olduğunu söylemişti. 

Rekor cezanın ardından bir açıklama yapan Google CEO’su Sundar Pichai ise, kararı temyize götürmeyi planladıklarını ifade etmişti. AB'nin en yüksek hukuki merci olan Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme'ye giden Google, 4,3 milyar euro para cezasını temyize götürdü.

Yüzde 70’leri geçen oranla dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android, Google’ın en önemli gelir kalemlerinden bir tanesi konumunda.

Bu yılın başlarında Sensor Tower  tarafından paylaşılan rapora göre, Android'in uygulama mağazası Google Play Store, 2017’de 20 milyar dolar gelir elde etti.