Google 4K Videoları Daha İzlenebilir Hale Getirmek İçin Çalışıyor

Google 4K Videoları Daha İzlenebilir Hale Getirmek İçin Çalışıyor

Bir süre önce tanıştığımız ve izlerken oldukça keyif veren 4K HD videolar henüz gelişme sürecinde olmasına rağmen zaman içerisinde daha da popüler hale geleceğine eminim. 2160p olarak izlediğimiz bu videolar malesef çok büyük boyutlu oldukları için internet üzerinden izlerken sıkıntı yaşayabiliyoruz. Eğer çok yüksek hızda ve stabil bir internet bağlantınız yoksa günlük aktiviteleriniz içerisinde 4K video izlemenin olacağını düşünmüyorum.

Gelişen ve gittikçe artan internet hızlarından sonra daha da popüler olacak olan 4K videolar için Google'ın da çalıştığı ortaya çıktı. Kendine düşeni yapmaya çalışan Google, 4K videoların daha iyi ve efektif sıkıştırılabilmesi için VP10 isimli bir Codec geliştiriyor. Böylece 4K videolar daha az bant genişliği kullanacak ve çok daha fazla kişi tarafından erişebilir olacak.

4K videoların özellikle ülkemizde kolay kolay izlenemiyor olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ülke olarak internet hızımızın standartların biraz altında kalıyor olması. Kağıt üzerinde hepimiz gayet güzel internet bağlantılarına sahip olsak bile, gel gelelim bilgisayarlarımız o videoları yüklemeye çalışırken o kağıt üzerindeki değerleri asla göremiyoruz. Bu sıkıntıyı en çok da henüz fiber internet bağlantısına elinde olmayan sebeplerle geçiş yapamayan kişiler çekiyor. Hal böyle olunca bir kaç yıl daha 4K video izlemek herkesin yapabileceği işler arasında değil. Fakat hepimizin de bildiği gibi videoları izlerken kaliteyi ne kadar yükseltirsek seyir keyfi de o kadar artıyor. Bu nedenle umarım Google codec çalışmasını bir an önce tamamlar ve 4K videolar daha kolay ve hızlı izlenebilir hale gelebilir.

4K video izlemek için gereken bant genişliğini VP10 codeği ile birlikte yarı yarıya düşürmeyi hedefleyen Google sizce başarılı olabilir mi?

YORUMLAR