Google 5G'yi Drone'larla Yaymak İçin Testlere Başladı

Google 5G'yi Drone'larla Yaymak İçin Testlere Başladı

İnterneti yaymak için sürekli olarak alternatif yollar deneyen Google, bu sefer 5G için çalışmalarına başladı. Google 5G'yi drone'lar yardımıyla evlere ulaştıracak.

Geçtiğimiz yıllarda Project Loon projesiyle interneti yaymaya çalışan Google, bu sefer bambaşka bir proje ile karşımızda. Yeni nesil hızlı internet olarak nitelendirilen 5G'yi drone'lar ile yaymak isteyen Google, bu kapsamda testlerine de başladı. Bu projenin adı ise SkyBender.

SkyBender projesinde 4G LTE teknolojisiyle kullanılan internetten 40 kat daha hızlı veri akışı sağlanacak. Proje kapsamında internet, güneş enerjisiyle çalışan drone'larla yayılacak ve saniyede gibabytelarca veri akışı sağlanabilecek. Google, SkyBender projesinde milimetrik dalga teknolojisini kullanıyor ve bu projenin başarıya ulaşması halinde Facebook ile sıkı bir rekabete girebilir. Bildiğiniz gibi Facebook'un da interneti yaymak için benzer projeleri bulunuyor. 

Google'ın testlerinde şu an aksaklıklar olsa da sorunların giderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Projenin ne amaçla kullanılacağı henüz bilinmese de bizim tahminlerimize göre Google, bu projeyi doğal afetler nedeniyle kesinti yaşanan yerlerde kullanabilir.

Google.com’u Tesadüfen Satın Alan Şahıs Ödüllendirildi

Google Chrome’a Makyaj Yapıyor, İşte Chrome’un Son Halinden Görüntüler

YORUMLAR