Google'a Hikayeler Geliyor! İşte Google'a Gelecek 6 Yeni Özellik

Google arama 6 özellik

Dünyanın en büyük arama motoru Google, yeni değişiklikler yapmaya hazırladıklarını duyurdu. Google aramalarına 6 muhteşem özellik geleceği açıklanırken, yeni özelliklerin kimi detayları da San Francisco’da yapılan toplantı sırasında gösterildi.

Google’ın merkezinde düzenlenen Future of Search ya da Türkçeye çevrilmiş haliyle Aramanın Geleceği etkinliğinde, Google arama motoruna gelecek yeni özellikler detaylandırıldı. 6 yeni özelliğin gösterildiği etkinlik kapsamında, arama sonuçlarına oldukça kullanışlı yeni detayların geleceği kesinleşmiş oldu. Yeni özellikler ise hemen aşağıdaki gibi sıralandı.

Google discover keşfet

Google Discover (Google Keşfet)

İnternet devi, her kullanıcının ortalama 8 aramasından birini ilerleyen zamanda tekrarladığını dile getirdi. Bu alışkanlığı değerlendirmek isteyen Google, kullanıcıların ilgi alanlarını ve merak ettikleri konuları, aramalarına gerek kalmadan Google Discover (Google Keşfet) sekmesinde göstereceğini belirtti. Böylece kullanıcıların eski aramalarını tekrarlamadan istedikleri sonuçlara ulaşabilecekleri belirtildi.

Google kolay erişim

Google Recalling Past Queries (Google Eski Aramaları Hatırlatma)

Google daha önce yaptığınız aramaları tekrar karşınıza çıkarmaya hazırlanıyor. Aramaları kaydetme konusunu bir adım daha öteye götürmeye çalışan Google, yeni özelliğiyle daha önce yaptığınız aramaları ve tıkladığınız sayfaları tekrar karşınıza çıkarıyor.

Google dynamics suggestion

Google Dinamik Öneriler

İnternet kullanıcılarının neyi, ne zaman aradıkları konusunda oldukça ayrıntılı bir veri tabanına sahip olan Google, arama motorunda yaptığınız aramalarla ilgili olarak, söz konusu arama teriminin uzantıları ile ilgili öneriler de getirecek. Böylece yaptığınız bir aramadan sonra ilginizi çekebilecek bir başka aramaya kolayca ulaşabileceksiniz.

Google koleksiyonlar

Google Koleksiyonlar

Yeni özellik sayesinde Google üzerinde yaptığınız aramalardan ilginizi çeken ya da daha sonra göz atmak istediğiniz aramaları koleksiyonunuza kaydedebileceksiniz. Kartlar şeklinde kaydedilecek olan koleksiyonlarla birlikte oldukça hoş görünen bir kayıt sayfasına sahip olacaksınız.

Google hikayeler

Google Stories (Google Hikayeler)

İnternette artık hikayesi (story) olmayan sosyal platform neredeyse kalmadı. Snapchat’inden, Facebook ve Instagram’ına kadar pek çok platforma yerleşen “Hikayeler” (Stories) özelliği yakın dönemde Google arama sayfasına da gelecek. Yapay zeka destekli çalışacak olan Google’ın Hikayeler özelliği, haberler, ünlüler, çok okunan makaleler ve çok tıklanan resimlerden, kullanıcının arama geçmişi profiline uygun, kişiselleştirilmiş seçkiler üretip, bunları arama sonuçlarında gösterecek.