Google, AB Komisyonu Dava Kararı Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

Google, AB Komisyonu Dava Kararı Hakkında Bir Bildiri Yayınladı

Avrupa Birliği Komisyonu, internet arama motoru Google'a pazarda tekel oluşturduğu gerekçesiyle resmi olarak dava açtığını dün haber yapmıştık. Google henüz resmi bir cevap vermedi, ama şirketin iç yazışmalarında da sakinlik gözleniyor. 

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor haberimizde detaylarını verdiğimiz durumla ilgili gelişmeler var. Wall Street Journal gazetesi, sağlam kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu dava AB'nin Google'a yıllık gelirinin yüzde 10'u civarında bir ceza ödetmesiyle sonuçlanabilir. Bu rakam şirketin geçen gösterdiği gelire göre hesaplanırsa 6 milyar dolara denk geliyor.  

Google karargahı bu haberle biraz sarsılmışa benziyor. Şirket içinde paylaşın bir bildiri duruma karşı çalışanları bilgilendirirken, bir yandan bir savunma yazısı gibi hazırlanmış ve detaylandırılmış. Ancak kullanılan üslup son derece sakin ve düzeyli.

Google tamamen şirket çalışanlarına yönelik yayınladığı bu yazıda, AB Komisyonun suçlamalarından detaylı olarak bahsediyor. Yazı, Rekabet Komisyon Üyesi Margarethe Vestager tarafından yapılan açıklamalardan, Google arama sonuçlarının Google Shopping lehine kullanıldığı iddiasından ve Google’a ait Android mobil işletim sisteminin de aynı anti-tröst suçlamasıyla karşı karşıya olduğundan açıkça bahsediyor.

Google yayınladığı bu yazıda haksız bir eleştiriyle karşı karşıya kaldıklarını ve savunmalarında Google bakış açısının net bir şekilde ifade edileceğini de belirtiyor. Google’ın suçlamaları ‘eleştiri’ olarak görüp ‘suçlamalardan’ bu şekilde bahsetmesi çalışanların iş düzenlerini ve morallerini koruma amaçlı bir üslup olarak da algılanabilir.

Paylaşılan yazı 3 önemli grafikle tüm Google arama sonuçlarının ne kadar bağımsız olduğunu açıklayan ek raporlarla son buluyor. (orijinaline buradan ulaşabilirsiniz)

Google yazısını ‘yakın gelecekte tatsız olaylarla karşılaşsak bile, hepinizden kanuni süreç dahilinde bir yorumda bulunmamanızı istirham ediyoruz. Google çalışanları olarak duruşumuzu ve kurumsal etiğimizi korumaya özen gösterelim. Ne olursa olsun her zaman yaptığımız gibi ürünlerimizin kalitesiyle müşterilerimizin hizmetinde olmaya devam edelim’ şeklinde noktalıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Google'ın Mobil Uyumlu Olmayan Sitelere Verdiği Süre Sona Eriyor

Google Twitter'ı Satın Alıyor İddiası Güçleniyor

YORUMLAR