Google Alphabet Lazer Işınlarıyla Hindistan'a İnternet Sağlayacak

Lazer ışını internet hindistan

Google'ın üst şirketi Alphabet'e bağlı olarak çalışan ve Alphabet X ya da Moonshot Factory olarak bilinen girişim, hükümet ile işbirliği yaparak Hindistan'da lazer ışınlarıyla internet dağıtmak için kimi testler yapmaya başlayacağını duyurdu. Şimdilik sadece Hindistan'ın kırsal bölgelerinde denenecek uygulamanın, başarılı şekilde çalışması halinde bütün Dünya'da kullanılabilir hale geleceği de söylendi.

Çok uzun süredir farklı yollarla internet dağıtımı yapmak için çalışmalar yapan Google ve üst şirketi Alphabet'e bağlı diğer girişimler, ilk olarak Project Loon ile karşımıza çıkmışlardı. Balonlarla internet dağıtmak gibi bir misyon üstlenen Project Loon, Sri Lanka başta olmak üzere denemeler yapmış, Puerto Rico ve Şili’de yaşanan doğal afetlerde kullanılmıştı. Alphabet'in bir başka internet dağıtma projesi olan X ise interneti lazer ışınlarıyla dağıtmanın peşindeydi. Free Space Optical Communications (FSOC) olarak adlandırılan bir teknoloji kullanan ve bu teknoloji sayesinde yüksek hızlı, yüksek kapasiteli internet hizmetini lazer ışınlarıyla aktarmayı amaçlayan Alphabet X, ilk ciddi adımını Hindistan'da attı. 

FSOC ekibinin başındaki isim Barış Erkmen, "kablo olmadan fiber optik kablo gibi" şeklinde teknolojiyi tanımlarken, işin içerisinde kablo olmadığı için kablo döşeme ve bir yerleri kazma gibi zahmetlerin de ortadan kalktığını söyledi. Sistemin çatılara ya da kulelere birkaç kilometre aralıklarla yerleştirilen kutucuklarla çalıştığını söyleyen Erkmen, birbirine lazer ışını gönderen kutularla çalışan sistemin, kablo olmadan internet hizmeti sağladığını da kaydetti. Fikrin Project Loon'dan geldiğini söyleyen Alphabet X takımının üyeleri, son birkaç aydır Google ve Alphabet X ekibinin birlikte çalışmasıyla sistemi daha da geliştirdiklerini belirttiler. 

Hindistan'ın en büyük internet sağlayıcılarından bir tanesiyle çalışan ekip, yakın zaman sonra Güney Doğu Hindistan'da yer alan Andhra Pradesh şehrinde sistemi test etmeye başlayacak. 53 milyon kişinin yaşadığı ve sadece nüfusun yüzde yirmisinin internet erişimine sahip olduğu Andhra Pradesh şehrinde, 2,000 kutu döşenerek lazer ışınlarıyla yüksek hızlı internet dağıtılacak ve sistemin çalışıp çalışmadığı görülecek. 

YORUMLAR