Google Android 5.1 Lollipop'u Resmi Olarak Açıkladı

Google Android 5.1 Lollipop'u Resmi Olarak Açıkladı

Android 5.0 Lollipop'un çıkışının ardından oldukça fazla zaman geçmesine rağmen ufak güncellemeler ile bulunan problemleri gidermeyi başaran Google, Android işletim sistemi için 5.1 versiyonunu resmi olarak açıkladı. Bir süredir haberleri yapılan ve gelmesi beklenen Android 5.1 Lollipop ile birlikte pek çok güncellemede olduğu gibi ufak problemler giderildi ve bazı geliştirmeler yapıldı.

Android 5.1 Lollipop ile öne çıkan özellik ve geliştirmeler aşağıdaki gibidir:

  • Çift SIM Kart Desteği
  • Cihaz Koruma
  • HD Sesli Görüşmeler

Cihaz koruma için kullanabileceğiniz uygulamaları artık Android 5.1 yüklü olan cihazlarda kullanmanıza gerek kalmayacak. Bu kategoride çok fazla uygulama olmasına rağmen Google kendi özelliğini geliştirerek, Android cihazların korumasını sağlıyor. Android telefon ve tabletlerin çalınması yada kaybolması durumunda cihaz kitlenerek Google hesabınızla giriş yapmadığınız sürece açılmayacak. Cihazı fabrika ayarlarına döndürseniz bile Google hesabınıza girmeden Android cihazın kilidini açamayacaksınız.

Bir diğer özelliği ise HD sesli görüşmeler. Bu özellikten yararlanabilmeniz için görüşme yapacağınız kişinin de cihazında Android 5.1 Lollipop yüklü olması gerekiyor. Bunun dışında hızlı menü üzerinden Wifi ve Bluetooth girişi yapabiliyor olacaksınız.

Android 5.1 Lollipop'un hangi cihazlar için indirileceği Google tarafından açıklanmamasına rağmen, T-Mobile firmasının paylaştığı bir dökümanda Nexus 4, 5 ve 7 için 5.1 Lollipop güncellemesinin bugünden itibaren indirilmeye başlanacağı söyleniyor. Henüz Türkiye'de satışa sunulmayan Nexus 6'da güncellemeyi alacak cihazlardan bir tanesi.

Güncelleme geldiğinde Android cihazınıza bildirim gelecektir. Bu bildirime dokunarak hemen indirebilirsiniz. İlk olarak Nexus cihazlara gelecek olan güncelleme, Samsung, HTC, Sony vb. diğer büyük firmaların amiral gemilerine de en kısa süre içerisinde gelecektir.

WhatsApp Sesli Arama Özelliği Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR