Google Android Güncellemelerinin Neden Bir Kabusa Dönüştüğünü Açıkladı

Google Android Güncellemelerinin Neden Bir Kabusa Dönüştüğünü Açıkladı

Google onlarca üreticiye dağıttığı ve onların cihazlarında kullandığı sürümleri güncellemelerinin bir kabus olduğunu kabul etti. Sadece kabul etmekle kalmadı Android güncellemelerinin neden kabus olduğunu da açıkladı

Google Android sürüm güncellemelerinin dünya çapında hiç de istedikleri gibi olmadığını net bir şekilde kabul etti. Ancak buradaki sıkıntının Google’dan kaynaklanmadığının altını çizerek duruma açıklık getirdi.

Android güncellemeleri neden düzenli değil?

Google tüm üreticiler bir mali yıl boyunca birden fazla cihaz çıkardıklarını, bu cihazların kapasitelerinin birbirleriyle çok benzeşmediğini ifade ediyor. Bu durumda Google’dan aldıkları açık kaynaklı işletim sistemini cihaz potansiyellerine göre ayarlayarak telefonlara entegre ediyorlar. Sadece bu sebepten Android ekosisteminde birden fazla işletim sistemi kullanan birçok Android cihaz, türlü zorluklar yaşıyorlar. Güncellenemeyen sistemler güvenlik açısından riske girerken, uygulama geliştiriciler içinde sıkıntılar oluşturuyorlar. Öte yandan birden fazla Android işletim sistemi sürümü olması ucuz cihazlar üretmek isteyen üreticilere bir fırsat da veriyor. Örneğin Android KitKat ile çalışan ürünlerin çoğunun hala piyasada olmasından dolayı, bu sisteme sahip telefon üreten ve/veya üretmek isteyen firmalar hala var. Bu durumda bu cihazların güncelleme alması da mümkün görünmüyor. 

Android güncellemeleri için çözüm

Google bu güncelleme politikalarının bu kadar “parçalanmış” olmasının işletim sisteminin bütünlüğünü tehdit ettiğini ve kullanıcıları da ekosistemden uzaklaştırdığına da dikkat çekiyor. Google’ın şu anda neredeyse tüm yazılım gücünü güvenlik güncellemelerine kullandığını söyleyen Google Android bölümü sorumlusu Hiroshi Lockheimer, diğer yandan da telefon üreticilerinin güncellemeleri planlı ve eş zamanlı yayınlamaları için baskı uyguluyor. Ancak üreticilerin sadece test yapmaları bile uzun zaman aldığından bu konuda henüz sürdürülebilir ve kararlı bir adım atılmış değil.

Bu sebeplerden dolayı Android’in patronu ne kadar kendini ve üreticileri sıkıştırırsa sıkıştırsın, Android güncellemelerinin eş zamanlı olması mümkün görünmüyor. 

Android N Hangi HTC Modellerine Gelecek?

Android N'in Adı Android Namık Olabilir!

Android N Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR