Google Anonymous Mağduru

Google Anonymous Mağduru

İnternet denildiği zaman belki de birçok kişinin ilk aklına gelen Google'ın bu gün başına gelenler geniş bir kitleyi gerçekten şoka uğrattı. Çünkü dünyanın en sağlam sunucularına sahip olan ve güvenlik önlemleriyle korunan Google ve Google servisleri mağruz kaldığı saldırı nedeniyle uzun bir süre kapalı kaldı.

Başta Gmail olmak üzere Chrome, Google Play, Google Drive, Google Docs ve Google Takvim gibi birçok servisi saat 19:00 sularında kullanılamaz hale geldi. Böyle bir durumla ilk kez karşılaşan birçok internet kullanıcısı öncelikle olanlara anlam veremesede, Google tarafından büyük teknoloji sitelerine gönderilen "Şu anda bazı Google hizmetlerinde sorun yaşıyor olabilirsiniz, etkilenen herkesten özür dileriz." mesajı yaşananları bir nebze ortaya çıkarmış oldu.

Dünya çapında yaşanan bu çökme sonucunda internet kullanıcıları genel olarak ulaşmak istedikleri Google hizmetlerine ait sayfalarda 502 hatasıyla karşılaştılar. İlk başlarda bu olaya neyin sebep olduğu düşünülürken, sonrasında dünyaca ünlü Hacktivis Grup Anonymous Google'ın karşı karşıya kaldığı çökme sorununu üstlenerek, saldırıyı resmen üstlendiler.

Anonymous'un özellikle Twitter hesabından attığı tweet gerçekten olanları göz önüne serer gibiydi. "Hadi bunları da Bermuda da bulundur!" diyerek Google'ın vergi ödememek için Bermuda hesaplarında bulundurduğu paralara atıfta bulunuldu.

Google tarafından resmi bir açıklama gelmemesine karşın eğer gerçekten bu saldırının ve Google'ın çöküşünün sorumlusu Anonymous ise ellerinde ne kadar büyük bir güç olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış olacaklar.

Şu an için akşam saatlerinde çöken tüm servisler sorunsuz olarak çalışıyor olsa da Google'ın aynı durumla tekrar karşı karşıya kalıp kalmayacağı ve Google tarafından ne gibi bir açıklama geleceği tam bir soru işareti.

YORUMLAR